Diecezja płocka powołała do życia spółkę OmnInvest. Cel? Zbudowanie farmy fotowoltaicznej, która ma zasilić komercyjnie 1200 gospodarstw domowych. To największa w kraju instalacja tego typu, należąca do Kościoła, a zyski mają trafić do diecezji.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Zakończyła się budowa farmy fotowoltaicznej EPV Wesółka w dzielnicy Płocka Radziwie. Budowa trwała od lipca 2022 roku i wykonała ją firma OmnInvest, powołana przez diecezję płocką, ze współpracą diecezji toruńskiej. Inwestycja ma zaspokajać zapotrzebowanie na prąd ponad 1200 gospodarstw domowych. Ekologiczny projekt ma być włączeniem diecezji w strategię zrównoważonego rozwoju.
Zachęcamy do subskrybowania nowego kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ. A wkrótce jeszcze więcej świeżynek ze świata biznesu, finansów i technologii. Stay tuned!
Zielona inwestycja za miliony złotych
Koszt budowy farmy wyniósł 17,5 milionów złotych. Instalacja zajmuje 8,5ha działki diecezji płockiej, wydanej w dzierżawę spółce. Składa się na nią 9,2 tys. paneli fotowoltaicznych, które mają produkować 5,1 tys. MWh energii elektrycznej rocznie. Podłączona jest do sieci elektroenergetycznej spółki Energa-Operator. To największa kościelna farma fotowoltaiczna w kraju. Działania do jej budowy zaczęły się jeszcze w 2018 roku. Potrzebna była zgoda Watykanu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Wyzwaniem w realizacji Wesółki było postawienie paneli na gruncie podmokłym. Ogrodzenie farmy ma dwadzieścia centymetrów przerwy przy ziemi, aby umożliwić migrację małym zwierzętom. System zabezpieczeń ma bezbłędnie odróżniać wtargnięcie fauny od niepożądanych ludzi.
Budowę zrealizowano we współpracy z P.N.B.E. Odnawialne Źródła Energii z Grudziądza. Aby inwestycję zrealizować ze środków własnych, diecezja płocka uczyniła współudziałowcem OmnInvest diecezję toruńską, która pokryła jedną piątą kosztów budowy. Energia ma trafić do 1200 domów, ale też obiektów należących do diecezji.
Jak podaje "Gazeta Wyborcza", na otwarciu farmy "Biskup Szymon Stułkowski stwierdził, że poprzez inwestycję w odnawialne źródła energii diecezja płocka włącza się w strategię zrównoważonego rozwoju."
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Kościół zyska na produkcji energii
Produkcja energii elektrycznej będzie odbywać się komercyjnie, ale diecezja płocka deklaruje w informacji prasowej, że zyski przeznaczone będą na potrzeby misyjne i cele charytatywne.
Dochód z dostarczania energii ma trafić do m.in. Szkół Katolickich w Płocku, Młodzieżowego Centrum Edukacyjno-Wychowawczego "Studnia" i Domu Seniora "Piękne Życie" w Sikorzu. Jako współudziałowców, część zysku przypadnie do podobnych celów również diecezji toruńskiej.
Czy będą kolejne inwestycje?
Ks Roman Bagiński, prezes OmnInvest, w informacji zaznacza, że postępują już "zaawansowane prace środowiskowe" w celu uzyskania pozwolenia na poszerzenie farmy fotowoltaicznej. Mowa o 3 ha działki dzierżawionej już przez OmnInvest w Płocku.
Wcześniej mówiono o możliwości, aby tereny kościelne zwyczajnie dzierżawić innym wykonawcom. Współpraca między diecezjami okazała się nieoczekiwanym rozwiązaniem.
"Nie zdziwiła mnie fotowoltaika, tylko podmiot, który to dzieło stworzył" - powiedział dla "Gazety Wyborczej" przewodniczący rady miasta Płock Artur Jaroszewski.