Serwis Kąpieliskowy, który wypuścił Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), działa już od kilku lat, ale z okazji tegorocznych wakacji na turystów czekają nowe funkcje. W aplikacji mobilnej pojawiła się możliwość lokalizowania najbliższego kąpieliska.
Jak tłumaczy Szymon Cienki, rzecznik prasowy GIS, do bazy trafiają tylko te miejsca, które spełniają wymogi strzeżonego kąpieliska. – Można tam pływać bezpiecznie, bo pod opieką ratownika, bez niespodzianek kryjących się na dnie zbiornika – przekonuje przedstawiciel GIS, cytowany przez "Wprost".
W bazie jest 685 lokalizacji, a użytkownicy mogą skorzystać z interaktywnej mapy, która doprowadzi nas do najbliższej wody. Można także sprawdzić, jakie atrakcje oferuje to miejsce i jaka jest linia brzegowa.
Serwis Kąpieliskowy udostępnia także informacje o jakości wody. Każde miejsce jest oceniane w systemie gwiazdek. Dla przykładu dwie gwiazdki, które posiada akwen "Czyste" w Grodzisku Dolnym (woj. podkarpackie) to jakość dobra. Z kolei trzema gwiazdkami, które oznaczają jakość doskonałą, może pochwalić się Jezioro Domowe Duże w Szczytnie.
– Powiatowe stacje regularnie badają czystość wody i te wyniki niemal natychmiast trafiają do Serwisu Kąpieliskowego. [...] Jeśli ktoś marzy o kąpieli w idealnie czystej wodzie, powinien wybierać te trzygwiazdkowe, doskonałe – tłumaczy rzecznik GIS.
Narzędzie może być szczególnie przydatne również nad morzem, ponieważ zawiera informacje na temat zakwitu sinic. Poza tym wskazuje, które akweny są zanieczyszczone enterokokami z uwagi na incydent związany z funkcjami fizjologicznymi.
Aplikacja do lokalizowania kąpielisk to niejedyna opcja, aby ułatwić sobie planowanie wakacji. Jak już pisaliśmy w INNPoland.pl, coraz większą popularnością cieszy się aplikacja, która podpowiada, gdzie są toalety publiczne.
Wbrew nazwie, Where is public toilet jest do pobrania w języku polskim. Na samym starcie oferuje samouczek i musi pobrać dane publicznych toalet, więc lepiej ją przygotować przed wyjazdem. Można wyszukiwać po liście (nie polecam, ponieważ większość jest nienazwana i strzela się na oślep) albo z naszej lokalizacji. Możemy też zawęzić wyszukiwanie do tego, co nas interesuje, np. czy jest konieczność płacenia, toaleta dla kobiet albo prysznic. W razie nagłych wypadków może przydać się także Care to translate. To przyjazna apka, dostępna w języku polskim, zawierająca posegregowane, gotowe do użycia frazy, jakie możemy podać u lekarza – od typowych pytań po np. zdania istotne dla cukrzyków.
W trakcie grupowych wyjazdów strzałem w dziesiątkę będzie Splitwise, czyli aplikacja, w której umieszczamy wydatki i dzielimy między członków dodanych do grupy. Dzięki temu żaden rachunek nie zaginie i rozliczymy się bez awantur.