INNPoland_avatar

Zobacz, czy nadajesz się na studenta Einsteina. Jedynie 2 proc. ludzi potrafi rozwiązać tę zagadkę

Sebastian Luc-Lepianka

03 sierpnia 2023, 14:57 · 3 minuty czytania
Nie potrzebujesz doktoratu z fizyki, aby ją rozwiązać - to łamigłówka logiczna, którą miał w młodości napisać światowej sławy Albert Einstein.


Zobacz, czy nadajesz się na studenta Einsteina. Jedynie 2 proc. ludzi potrafi rozwiązać tę zagadkę

Sebastian Luc-Lepianka
03 sierpnia 2023, 14:57 • 1 minuta czytania
Nie potrzebujesz doktoratu z fizyki, aby ją rozwiązać - to łamigłówka logiczna, którą miał w młodości napisać światowej sławy Albert Einstein.
Czy umiesz rozwiązać zagadkę rybki? Fot. AA/ABACA/Abaca/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Postać kultowego fizyka mogliśmy zobaczyć niedawno w filmie "Oppenheimer" (w tej roli Tom Conti). Alert Einstein był bowiem mentorem tytułowego bohatera dzieła Nolana.


Legenda głosi, że przekazywał tę łamigłówkę swoim studentom, aby zniechęcić ich do wybrania go na swojego promotora. Niezależnie od tego, czy to prawda czy mit, stała się znana jako "Zagadka Einsteina" albo "Zagadka pięciu domów". Zwykło się mówić mówi, że jedynie 2 proc. ludzi potrafi znaleźć na nią odpowiedź. 

Spróbujecie? Podpowiadamy tylko, że ma w sobie coś z… Sudoku.

Zagadka Einsteina

Przy jednej ulicy stoi pięć domów w pięciu różnych kolorach. W każdym z tych domów mieszka po jednej osobie innej narodowości, każda z tych osób ma inne zwierzęta. Palą inne papierosy. I piją różne napoje. Domy stoją w jednym rzędzie, od lewej liczymy numery 1-2-3-4-5.

Oto, co o nich wiemy:

Kto hoduje rybki? Dobrej zabawy. Rozwiązanie znajdziecie pod koniec artykułu.

Kto stworzył tę zagadkę

Ta łamigłówka jest lubiana na całym świecie. Sam spotykałem się z nawet w grach komputerowych, w Dishonored 2 była kluczem do zamka.

Nie jest jednak potwierdzone, że to rzeczywiście dzieło Alberta Einsteina, ani, że faktycznie straszył nią studentów. 

Zdanie, że tylko 2 proc. ludzkości może ją rozwiązać, również przypisuje się naukowcowi. Ciężko też powiedzieć, skąd w ogóle pochodzi taka statystyka. 25 marca 1963 roku opublikowano jej rozwiązanie w "Life International", razem z kilkoma setkami osób, które podesłały do gazety prawidłowe odpowiedzi.

Niektórzy uważają, że autorem zagadki jest Lewis Caroll, autor "Alicji w Krainie Czarów", ale także zdolny matematyk. Na jego autorstwo również brak dowodów.

W naszym kraju znamy ją jako zagadka rybki, ale po angielsku mówi się też, że to zagadka zebry i tak została opublikowana w 1963 roku. Jest popularna w świecie programistów, gdzie służy jako jedna z podstaw do uczenia algorytmów logicznych.

Rozwiązanie zagadki

Pora na odpowiedź. Najprościej zbudować tabelę lub diagram, reprezentujący każdego mieszkańca, kolor domu, zwierzę, co pali i napój. Z jego pomocą można wydedukować odpowiedzi do każdego pytania.

Więc rybki hoduje Niemiec z domu zielonego.

Czytaj także: https://innpoland.pl/195950,w-pacyfiku-lezy-tajemniczy-przybysz-z-kosmosu-jak-sie-tam-znalazl