Na te leki trudno będzie zrealizować receptę. Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę antywywozową, a na niej jest aż 208 leków, w tym sporo dla cukrzyków. Ekspert radzi pacjentom, co zrobić w sytuacji, gdy danego leku zabraknie w aptece.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
208 leków trafiło na lipcową listę antywywozowąMinisterstwa Zdrowia. Jak informuje "Super Express", seniorzy cierpiący na przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), mogą mieć problemy z dostępem do niektórych popularnych leków.
Tzw. lista antywywozowa MZ to lista leków, które mogą stać się trudno dostępne. Zawiera leki, które nie mogą być eksportowane za granicę. Na obecnej znalazło się m.in. wiele leków dla diabetyków:
Actrapid Penfil,
Gensulin,
Humolog,
Mix,
Lantus,
Tresiba.
Lista zawiera również nowe leki przeciwcukrzycowe:
Trulicity,
Ozempic,
Invokana,
Jardiance.
Są tam też leki wziewne, stosowane w leczeniu astmy i POChP:
Braltus,
Fostex,
Budiair,
Trimbow.
Zachęcamy do subskrybowania nowego kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ. A wkrótce jeszcze więcej świeżynek ze świata biznesu, finansów i technologii. Stay tuned!
W aptekach zabraknie ważnych leków?
Jak tłumaczy w "SE" Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, brakuje leków na cukrzycę, ponieważ są one również stosowane do odchudzania, a sezon wakacyjnyto czas, w którym wiele osób stara się zrzucić zbędnę kilogramy, a producenci leków nie są w stanie zwiększyć produkcji.
Tomków radzi pacjentom, by w sytuacji, gdy leku brakuje, poprosili farmaceutę o sprawdzenie w systemie, czy ma go inna apteka w okolicy. Można też samodzielnie poszukać aptek, które mają dany lek, korzystając z wyszukiwarki internetowej.
Innym sposobem jest jeszcze u lekarza wskazanie, by na każde opakowanie leku wystawił osobną receptę. W ten sposób można będzie ją zrealizować w kilku aptekach, co może mieć spore znaczenie, szczególnie w sytuacji, gdy lek jest trudno dostępny.
To kolejne ograniczenie wprowadzone przez ministra zdrowiaAdama Niedzielskiego, po limitach wystawiania recept, w tym elektronicznych. Nowe rozporządzenie dotyczy leków psychotropowych i środków odurzających. To złe wieści dla osób, potrzebujących ich w terapii.
Nowelizacja dotyczy konkretnie poniższych rodzajów leków:
preparat zawierający środek odurzający grupy I-N lub II-N;
substancję psychotropową grupy II-P, III-P lub IV-P;
prekursorów kategorii 1 (substancja chemiczna, potencjalnie mogąca znaleźć zastosowanie przy produkcji używek) oraz preparatów zawierających te substancje lub środki.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Receptę bez dodatkowych badań na wyżej wymienione środki otrzymamy jedynie, jeśli zostanie wystawiona w ciągu trzech miesięcy od ostatnich badań.
"Mając na uwadze funkcjonowanie podmiotów oferujących płatne uzyskanie e-recepty, dochodzi do nieprawidłowości zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu pacjenta oraz polegających na uzyskiwaniu określonych produktów leczniczych w celu odurzania się" - brzmi uzasadnienie Ministerstwa Zdrowia.