Minister zdrowia opublikował rozporządzenie, zmieniające warunki wystawiania recept na pewne leki. Nowelizacja wejdzie w życie 2 sierpnia. Pewne leki będą dostępne na receptę tylko w czasie krótszym niż trzy miesiące od ostatniego badania.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
To kolejne ograniczenie wprowadzone przez ministra zdrowiaAdama Niedzielskiego, po limitach wystawianie recept, w tym elektronicznych. Nowe rozporządzenie dotyczy leków psychotropowych i środków odurzających. To złe wieści dla osób, potrzebujących ich w terapii.
Zachęcamy do subskrybowania nowego kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ. A wkrótce jeszcze więcej świeżynek ze świata biznesu, finansów i technologii.
Zmiany w receptach od 2 sierpnia
Nowelizacja dotyczy konkretnie poniższych rodzajów leków:
preparat zawierający środek odurzający grupy I-N lub II-N;
substancję psychotropową grupy II-P, III-P lub IV-P;
prekursorów kategorii 1 (substancja chemiczna, potencjalnie mogąca znaleźć zastosowanie przy produkcji używek);
oraz preparatów zawierających te substancje lub środki.
Receptę bez dodatkowych badań na wyżej wymienione środki otrzymamy jedynie, jeśli zostanie wystawiona w ciągu trzech miesięcy od ostatnich badań. Nawet otrzymanie jej ma zostać poprzedzone elektroniczną weryfikacją w bazie zasobów informacji medycznych.
Przepisów nie stosuje się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, którego pacjent wybrał przez złożenie deklaracji wyboru. Do tej pory wprowadzono ograniczenie 300 recept na 10 godzin pracy lekarza, dla 80 pacjentów.
To ma być walka z nieprawidłowościami w e-receptach
"Mając na uwadze funkcjonowanie podmiotów oferujących płatne uzyskanie e-recepty, dochodzi do nieprawidłowości zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu pacjenta oraz polegających na uzyskiwaniu określonych produktów leczniczych w celu odurzania się" – brzmi uzasadnienie z Ministerstwa Zdrowia.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Resort zdrowia zauważa, że sytuacja na rynku e-recept jest niepokojąca i stanowi zagrożenie nawet dla życia pacjentów.
"Po analizie Centrum e-Zdrowia mamy 10 lekarzy, którzy wystawili rocznie od 100 tys. do ponad 400 tys. recept. W skrajnym przypadku oznacza to 50 recept na godzinę przez 24 h. Mamy tu do czynienia z biznesem, a nie z troską o pacjenta" – brzmi wypowiedź Adama Niedzielskiego opublikowane na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Szef resortu wyliczył następujące przestępstwa: fałszerstwo intelektualne, poświadczenie nieprawdy, oszustwo, sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego oraz ułatwienie dostępu do środków odurzających.
Lekarze rekordziści
Zmiany pojawiają się po niepokojących doniesieniach z kraju. Na skutek dziur w przepisach lekarze znaleźli furtki, aby sobie solidnie dorobić na e-receptach. O sprawie pisała Maria Glinka.
Czytaj także:
"Dziennik Gazeta Prawna" postanowił sprawdzić, ile recept w ciągu roku są w stanie wystawiać lekarze. Z dziennikarskiego śledztwa wynika, że dwoje rekordzistów, prywatnie będącychmałżeństwem, wypisało około 700 tys. recept. Mężczyzna ma ich na koncie około 286 tys., a kobieta – aż 429 tys.
Wszyscy pozostali lekarze ujęci w zestawieniu wystawiają około 100 tys. recept rocznie. Rekord przybiera jeszcze większe rozmiary, gdy spojrzymy na wyniki miesięczne. W marcu rekordzista wystawił aż 21 tys. recept, co oznacza, że nowy dokument wystawia średnio co 2 minuty.