500 plus odchodzi do lamusa, od 1 stycznia 2024 r. zastąpi je 800 plus. To pewne, jednak przesądzone jest też, że nie każdy otrzyma pieniądze na dziecko. Zgodnie z przepisami, część rodziców nie kwalifikuje się do pobierania świadczenia. Niektórzy je utracą.
Formalnie "Rodzina 800+" to taki sam program jak poprzedni, zmienia się tylko kwota. Jednak przepisy ściśle określają, komu przysługuje publiczne wsparcie wychowawcze. Comiesięczna wypłata trafia do rodziców i opiekunów na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia (z pewnymi wyjątkami).
Dla kogo 800+?
Jak przypomina "Fakt", jeżeli rodzice dziecka są po rozwodzie, świadczenie przysługuje osobie, z którą dziecko mieszka i na której utrzymaniu pozostaje. W przypadku opieki naprzemiennej, każdy z rodziców może złożyć wniosek i otrzymać połowę przysługującej kwoty.
Wsparcie finansowe może odbierać tylko jeden z rodziców lub opiekunów:
Ponadto świadczenie wychowawcze przysługuje także na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej. O wsparcie mogą się ubiegać:
Zgodnie z zapisami w ustawie, prawo do pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nie przysługuje, gdy:
Zobacz także
Nowy wniosek o 800+?
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia, że składanie nowego wniosku o 800 plus (dla tych, którzy już otrzymują świadczenie 500 plus) nie będzie konieczne.
Okres rozliczeniowy dla świadczenia trwa od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku. Wniosek składa się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Jeśli z jakiegoś powodu osoby, którym przysługuje 500+, nie złożyły wniosku o świadczenie, mogą to zrobić, mimo że minął formalny termin składania dokumentów. Po prostu świadczenie dotrze z opóźnieniem, jednak z wyrównaniem pewnych kwot.
Na przykład wnioski złożone do 31 sierpnia 2023 r. zostaną rozpatrzone przez ZUS i wypłacone z wyrównaniem od 1 sierpnia do 31 października 2023 r.
Po 1 stycznia 2024 r. z automatu na konto zacznie wpływać 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł.
Rodzice nowo narodzonego dziecka mają 3 miesiące na złożenie wniosku w ZUS o wypłatę świadczenia. Wniosek składa się internetowo, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.