To projekt pilotażowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji dotyczący ePłatności. Zgłosiło się od niego kilkadziesiąt miast w całej Polsce. Z nowej funkcji aplikacji mObywatel skorzystają mieszkańcy pierwszych wybranych miast. Oprócz niej zapowiadane są też kolejne narzędzia w apce rządowej.
Płatności elektroniczne za podatek od nieruchomości
W Bydgoszczy, Grudziądzu i Toruniu mieszkańcy mogą korzystać już z bezprowizyjnych płatności BLIK za podatek od nieruchomości z poziomu aplikacji mObywatel.
Połowa samorządów zgłoszonych do pilotażowego projektu korzysta ze Zintegrowanego Systemu Informatycznego OTAGO firmy Asseco. Aplikacja mObywatel jest współtworzona dzięki współpracy resortu cyfryzacji z tą firmą.
Ich system wspiera zarządzanie wszystkimi obszarami działalności jednostek samorządu terytorialnego. Obejmuje sprawy budżetowe, obywatelskie, podatkowe, opłaty i sferę społeczną. System OTAGO został zintegrowany z platformą ePłatności BLIK.
Nowe rozwiązanie w apce upraszcza i przyspiesza proces dokonywanych płatności, a także oferuje automatyczne ich księgowanie w systemach samorządów. Mieszkańcy korzystający z tej metody nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów związanych z realizacją płatności.
Co jest dostępne w mObywatelu?
Wśród obecnych funkcji aplikacji znajdziemy przede wszystkim elektroniczny dowód tożsamości. E-dowód działał już od 2019 roku, a w bieżącym roku stał się równoważny dowodowi osobistemu jako mDowód. Jak czytamy na stronie gov.pl, pozwala logować się do portali administracji publicznej i korzystać z jej usług online (za które będzie można też od razu zapłacić), składać elektroniczne podpisy i używać automatycznych bramek granicznych, jak na lotniskach.
Do 31 sierpnia 2023 nie załatwimy nim jeszcze spraw w banku.
Aplikacja oferuje jeszcze wydawanie tymczasowego elektronicznego prawa jazdy, zastrzegania numeru PESEL, zgłaszanie zdarzeń naruszających czystość środowiska i usługę "Bezpieczny autobus", pozwalającą sprawdzić OC pojazdu i czy posiada ważne obowiązkowe badania techniczne.
Korzystanie z aplikacji jest w pełni dobrowolne i bezpłatne. W każdej chwili możemy ją odinstalować i zrezygnować z jej usług, musimy tylko unieważnić certyfikat użytkownika.
Dalsze plany Ministerstwa Cyfryzacji
Płatności za podatek od nieruchomości to nie koniec narzędzi, jakie resort chce nam dać w aplikacji. Na stronie rządowej możemy zapoznać się z przedsmakiem usługi "Centralny Rejestr Wyborców". Będzie zawierać informacje o miejscu i dacie głosowania, a także wskazówki o wszystkich wymaganych kryteriach dotyczących wyborcy.
Zobacz także
Widzimy też, że czeka nas bot tekstowy bazujący na technologii GPT. AI w mObywatelu 2.0 ma być głównie asystentem do sprawnego wyszukiwania informacji. Pojawi się też usługa sprawdzająca czystość powietrza w naszej okolicy i narzędzie do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie.