Niektóre telefony stracą wsparcie popularnego komunikatora WhatsApp. Apka przestanie działać na urządzeniach korzystających ze starszych wersji systemu Android. Zmiany wejdą w życie już w październiku.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
WhatsApp kończy wsparcie aplikacji na starszych modelach smartfonów. Na szczęście, dotyczy to głównie starszych urządzeń, bo chodzi o telefony działające na wersjach systemu Android, które mają już dekadę albo i więcej.
Zachęcamy do subskrybowania nowego kanału INN:Poland na YouTube. Kliknij TUTAJ.
Kiedy WhatsApp przestanie działać?
O zmianie wiadomo było od kwietnia. Aktualizacja wejdzie w życie 24 października 2023 roku. Od tego dnia aplikacja będzie wymagała telefonu z systemem Android 5.0 lub nowszym, inaczej przestanie działać. Do tej pory apka działa nawet na jedenastoletnich Androidach 4.1 "Jellybean" i prawie dziesięcioletnim Android 4.4 "KitKat". Te dwie wersje systemu operacyjnego stracą wsparcia dla WhatsAppa.
Pojawi się także zmiana w aplikacji, która nie każdemu może się spodobać. Od października do zakładania konta na WhatsApp potrzebne będzie odbieranie wiadomości SMS i połączeń telefonicznych. Nie skorzystamy z komunikatora na urządzeniach połączonych wyłącznie do WiFi.
Jakie smartfony stracą WhatsApp?
Na stronie kimovil.com czytamy, że następujące urządzenia korzystają z Android 4.1:
Samsung Galaxy S3 Mini Van
LG Optimus L7
Huawei Ascend G525
LG Optimus 4X HD
Xiaomi Mi2s
Samsung Galaxy Ace Plus
Lenovo S890
Z kolei z Android 4.4 korzysta większa liczba telefonów. Pełną listę znajdziecie na stronie kimovil.com, a poniżej wybraliśmy kilka modeli:
Sony Xperia E4
Sony Xperia E4G i E4G Dual
Samsung Galaxy A7
Samsung Galaxy E7
Lenovo Vibe X2 Pro
Motorola Moto G 2014
Inne zmiany na WhatsApp
Aplikacja przejdzie kilka zmian korzystnych dla użytkowników. Pod koniec sierpnia ukazała się jej wersja na MacBooki, umożliwiająca wideo konferencję do 8 osób i z maksymalnie 32 osobami w wersji audio. Ma być też łatwiejsza w obsłudze na urządzeniach Apple.
W sierpniu pojawiła się również opcja przesyłania zdjęć w rozdzielczości HD. Ze względu na wagę takich fotografii, taką funkcję musimy za każdym razem odpalać ręcznie, a nasi rozmówcy są poinformowani o tym, jakich rozmiarów zdjęcie im przesyłamy.
Inną nowością są kanały. WhatsApp buduje kolejne funkcje społecznościowe w swojej apce. Kanały pozwalają na śledzenie różnych tematów interesujących użytkowników, przy jednoczesnym ukrywaniu naszych numerów kontaktowych i awatarów. Meta szczególnie oferuje tę opcję dla biznesu.
Czytaj także:
Numery i awatary będą niewidoczne u użytkowników, jak i adminów danych Kanałów. Funkcja ta ma pozwolić różnym organizacjom na wysyłanie wiadomości i aktualizacji swoim followersom, w sposób oddzielny od osobistych wiadomości wysyłanych przez użytkowników.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Na wiadomości od adminów na Kanałach nie będzie można odpisać. Z drugiej strony administrator Kanału sam z siebie nie doda nowych obserwujących. Wiadomości na Kanale przechowywane będą przez 30 dni, po czym zostaną automatycznie usunięte.
Mark Zuckerberg, prezes Mety, miał powiedzieć dla serwisu CNBC, że WhatsApp będzie "nowym rozdziałem" dla firmy. Zuckerberg będzie wprowadzał na aplikację kolejne funkcje zorientowane na biznes, a w planach jest monetyzacja komunikatora. Meta kupiło WhatsApp w 2014 roku za kwotę 19 miliardów dolarów (prawie 80 miliardów złotych).