W poniedziałek 25 września Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o bezrobociu. Stopa bezrobocia utrzymuje się niezmiennie na tym samym poziomie od lipca. Są przewidywane wahania.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Historycznie mówi się, że mamy najniższy poziom stopy bezrobocia w Polsce. Lipiec, sierpień i teraz wrzesień utrzymują ją na poziomie 5,0 proc, jak informuje GUS. Ustabilizowała się też wartość ofert pracy, przy jednoczesnych problemach z wejściem na rynek nowym osobom.
W analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego czytamy, że liczba bezrobotnych maleje w większości grup wiekowych.
"Spowolnienie sprawia jednak, że osobom wchodzącym na rynek jest trudniej rozpocząć karierę. Liczba osób bezrobotnych poniżej 30 r. życia jest podobna do 2022 r" - czytamy w wiadomości na X (dawny Twitter).
Ustabilizowała się liczba ofert o pracę. W sierpniu było 95 tysięcy nowych ofert, co jest spadkiem o 2,4 proc. rok do roku. PIE podaje, że obecna liczba jest jednocześnie ok. 45 proc. wyższa niż w 2012 roku. Na wykresie widzimy też, że więcej jest ofert prywatnych niż publicznych.
Przewidywane są też wahania poziomu bezrobocia w przyszłym roku. Na początku 2024 roku stopa bezrobocia może wzrosnąć do 5,5 proc. z powodu zmian sezonowych. Jeśli zaś chodzi o wyniki w całym 2024 roku, mają się utrzymać na poziomach zbliżonych do tegorocznych.
Gdzie jest najwięcej bezrobocia w Polsce?
W lipcu pisaliśmy o danych GUS i pojawieniu się stopy bezrobocia na poziomie 5,0 proc. Zwróciliśmy też uwagę na to, że woj. podkarpackie przekracza średnią krajową.
Liczba osób pozostających bez pracy różni się w zależności od województwa. W sierpniu stopa bezrobocia kształtowała się w przedziale od 2,9 do 8,5 proc.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Najniższe bezrobocie nadal utrzymuje się w woj. wielkopolskim z poziomem 2,9 proc. Z kolei w woj. podkarpackim, mateczniku Prawa i Sprawiedliwości (PiS) stopa bezrobocia wzrosła w porównaniu do poprzednich statystyk - z 8,4 proc na 8,5 proc obecnie.
Warto zaznaczyć, że na 16 województw ponad połowa z nichma wynik powyżej 5,0 proc. Są to następujące województwa:
woj. podkarpackie 8,5 proc.
woj. warmińsko-mazurskie 8,1 proc.
woj. świętokrzyskie 7,6 proc.
woj. lubelskie 7,5 proc.
woj. podlaskie 7,1 proc.
woj. kujawsko-pomorskie 7,0 proc.
woj. zachodnio-pomorskie 6,4 proc.
woj. opolskie 6,0 proc.
woj. łódzkie 5,4 proc.
Poniższe województwa mają stopę bezrobocia poniżej 5,0 proc.
woj. pomorskie 4,5 proc.
woj. dolnośląskie 4,4 proc.
woj. małopolskie 4,3 proc.
woj. lubuskie 4,2 proc.
woj. mazowieckie 4,0 proc.
woj. śląskie 3,6 proc.
woj. wielkopolskie 2,9 proc.
Ze statystyk GUS wynika, że nadal w Polsce jest więcej bezrobotnych kobiet niż mężczyzn (447,6 tysięcy do 359,3 tysięcy).
Miejsca pracy w Polsce
Na koniec 2 kwartału 2023 roku najwięcej wolnych miejsc pracy jest w następujących branżach:
Specjaliści - 25,4 proc. (wartość wzrosła o 0,5 proc.)
Robotnicy przemysłowy i rzemieślnicy - 21,5 proc. (wartość spadła o 1,5 proc.)
Operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń - 16 proc. (wartość wzrosła o 0,6 proc.)
Najmniej ofert pracy jest na stanowiskach pracowników wykonujących prace proste.
"W 2 kwartale br. utworzono 106,3 tys. nowych miejsc pracy, tj. o 33,8 proc. mniej niż w poprzednim kwartale oraz o 21,8 proc. mniej niż przed rokiem. Mniejsza niż rok wcześniej była liczba nowo utworzonych stanowisk we wszystkich kategoriach wielkości podmiotów: o liczbie pracujących do 9 osób – o 21,2 proc., 10–49 osób – o 22,5 proc. oraz 50 osób i więcej – o 22,1 proc." – czytamy w raporcie GUS.