INNPoland_avatar

Czy można oszukać mięśnie, żeby schudnąć? Przetestowano nowy "cudowny" środek

Sebastian Luc-Lepianka

28 września 2023, 15:03 · 3 minuty czytania
Amerykańscy naukowcy opracowali związek, który sygnalizuje mięśniom, że te wykonują zwiększony wysiłek fizyczny. To być może przełom w walce z otyłością, który będziemy mogli stosować w tabletkach.


Czy można oszukać mięśnie, żeby schudnąć? Przetestowano nowy "cudowny" środek

Sebastian Luc-Lepianka
28 września 2023, 15:03 • 1 minuta czytania
Amerykańscy naukowcy opracowali związek, który sygnalizuje mięśniom, że te wykonują zwiększony wysiłek fizyczny. To być może przełom w walce z otyłością, który będziemy mogli stosować w tabletkach.
Substancja SLU-PP-332 oszukała mięśnie myszy, że wykonywały intensywne ćwiczenia. Fot. Michal Zebrowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Badacze z Uniwersytetu Florydy stworzyli środek, który przyśpieszy metabolizm tłuszczów, wzmocni wytrzymałość mięśni i zapewni inne korzyści jak z intensywnych ćwiczeń. A wszystko bez ruszania palcem.


W obecnej chwili środek przetestowano z dużym sukcesem na otyłych myszach i badania wyglądają obiecująco. Jeśli naukowcom się uda, ten środek pomoże szczególnie pewnym grupom ludzi.

Nowy środek odchudzający

Nazywa się SLU-PP-332 i polega na oszustwie. Nie jest to jednak placebo, a rzeczywisty rodzaj sfałszowania informacji dla mięśni, że te właśnie podejmują się wymagającego wysiłku. Oznacza to, że możliwe będzie schudnięcie bez manipulacji apetytem, dietą czy… cóż, jakimkolwiek wysiłkiem.

– Związek ten w zasadzie mówi mięśniom szkieletowym, aby dokonały takich samych zmian, jakie obserwujemy podczas treningu wytrzymałościowego – powiedział kierownik badań Thomas Burris, profesor farmacji na Uniwersytecie Florydy.

Jak to działa? W opisie badań na łamach "Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics" czytamy, że nowy środek pobudza szlak metaboliczny, aktywowany podczas ćwiczeń fizycznych. Uczeni przetestowali go na myszach. Metabolizm zwierzaków po zastosowaniu SLU-PP-332 zwiększył wydatek energetyczny i oparł się na wykorzystaniu kwasów tłuszczowych, w wyniku czego stracił na wadze.

Grupa kontrolna składała się z dwóch stad tłuściutkich myszy. Gryzonie, którym podawano SLU-PP-332 w diecie dwa razy dziennie przez miesiąc, straciły 12 proc. masy ciała. Do tego, kiedy jadły to samo co druga grupa, o 10 proc. spadł przyrost ich tkanki tłuszczowej. Nie stwierdzono skutków ubocznych i myszy bez kłopotu straciły na wadze, tak, jakby zasuwały intensywnie na kołowrotkach.

Inne korzyści niż odchudzanie

W czasie badań odkryto też inne zalety substancji. Jeśli podawano ją myszom o normalnej wadze, mogły biegać o 70 proc. dłużej i 45. proc dalej. Zespół pracujący nad związkiem ma jeszcze przedstawić dowody na to, że ich środek poprzez wzmocnienie mięśnia sercowego może przysłużyć się do leczenia niewydolności serca.

Jeśli SLU-PP-332 przejdzie pomyślnie kolejne testy, ma przed sobą szerszą przyszłość niż bycie gwiazdą spotów o odchudzaniu. Jego korzystne efekty mogą pomóc w utrzymaniu masy mięśniowej podczas utraty wagi albo w okresie starzenia. Może też przysłużyć się do leczenia cukrzycy.

Myszkom nic się nie stało po zażywaniu substancji, ale jest ona nadal na wczesnym etapie rozwoju. Naukowców czekają teraz testy na innych gatunkach zwierząt i dopiero potem badania z udziałem ludzkich ochotników. Jeśli substancja odniesie sukces, planują wypuścić ją na rynek w postaci tabletek.

Pomoc w walce z cukrzycą

Cukrzyca jest poważnym problemem. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce dotyka ona ponad 2 miliony osób i 25 proc. z nich o tym nie wie. Z własnego doświadczenia wiem, że osoby walczące z nią mają często problemy z dostępem do leków. Wpływa też negatywnie na produktywność w pracy i warto pamiętać, że pracodawca powinien mieć na uwadzę pracowników dotkniętych problemami zdrowotnymi.

Czytaj także: https://innpoland.pl/198415,czy-pracownik-moze-spac-w-pracy-wyjasniamy-z-radca-prawnym

– Jeśli pracownik zmaga się z problemem zdrowotnym i pracodawca o tym wie, pracodawca powinien dostosować przerwy np. do czasu, w jakim pracownik musi zażyć lek lub np. zbadać poziom glukozy w przypadku osób chorych na cukrzycę – powiedziała dr Katarzyna Kalata.