INNPoland_avatar

ZUS wstrzyma wypłatę, jeśli nie zrobisz tego do końca września. Z tym zaświadczeniem musisz zdążyć

Adam Bysiek

29 września 2023, 09:46 · 3 minuty czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że osoby, które pobierają świadczenie w postaci renty rodzinnej, mają ostatnie dwa dni na przygotowanie i złożenie w odpowiedniej placówce ZUS zaświadczenia, które potwierdza uprawnienia do otrzymywania dodatkowych pieniędzy.


ZUS wstrzyma wypłatę, jeśli nie zrobisz tego do końca września. Z tym zaświadczeniem musisz zdążyć

Adam Bysiek
29 września 2023, 09:46 • 1 minuta czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że osoby, które pobierają świadczenie w postaci renty rodzinnej, mają ostatnie dwa dni na przygotowanie i złożenie w odpowiedniej placówce ZUS zaświadczenia, które potwierdza uprawnienia do otrzymywania dodatkowych pieniędzy.
Zaświadczenie o prawie do otrzymywania renty rodzinnej — do kiedy należy złożyć je do ZUS Marek BAZAK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jeśli nie zdążysz przedłożyć odpowiednich dokumentów do końca września 2023 roku, możesz mieć spory problem. Nie oznacza to jednak, że Twoje świadczenie przepadnie. Jedyną konsekwencją będzie utrata środków, których ZUS nie zdążył wypłacić przez złożenie wniosku po terminie.


Renta rodzinna do kiedy złożyć zaświadczenie do ZUS

Zaświadczenie o tym, że posiadasz uprawnienia do otrzymywania dodatkowego wsparcia finansowego, zgodnie z komunikatem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, powinieneś złożyć maksymalnie do 30 września 2023 roku. Od tej reguły jest jedno odstępstwo, termin ten nie obowiązuje uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy otrzymują świadczenie w wyniku śmierci rodzica. Takie osoby muszą jedynie donieść do ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki, a wówczas renta rodzinna zostanie poprawnie zaksięgowana na rachunku bankowym do końca października 2023 roku.

To ostatnie dwa dni na wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Urzędy są czynne w piątek i sobotę 30 września 2023 roku do wczesnych godzin popołudniowych. Złożenia zaświadczenia wymaga się jedynie od osób fizycznych, które posiadają zaświadczenia wydawane co roku cyklicznie. Wszyscy, którzy mają zaświadczenia wydane na dłuższy okres czasu, czyli minimum do 2024 roku włącznie nie są zobowiązane jeszcze w tym roku do ponownego przedłożenia tego dokumentu.

Renta rodzinna ZUS. Studenci - termin złożenia zaświadczenia o uprawnieniach do renty

Studenci nie muszą się martwić na zapas o pieniądze otrzymywane z tytułu renty rodzinnej. Oni wracają na uczelnie wyższe dopiero z początkiem października 2023 roku, a to oznacza, że mają aż miesiąc więcej na przedłożenie w ZUS zaświadczenia o prawie do otrzymywania renty rodzinnej.

Wtedy, kiedy rozpoczęcie nauki nastąpiło w innym miesiącu niż wrzesień czy październik, zaświadczenie należy u nas złożyć do końca miesiąca, w którym rozpoczęto naukę.Iwona Kowalska-Matisrzeczniczka prasowa ZUS

W nieco innej sytuacji są osoby, które w maju bieżącego roku zakończyły edukację w szkole ponadpodstawowej, a ich rekrutacja na studia zakończyła się pozytywnie. Ci muszą zdążyć, dostarczyć do ZUS zaświadczenie o rozpoczęciu studiów do 30 września 2023 roku.

Równolegle osoby takie są zobowiązane w ciągu kolejnych 5 miesięcy dostarczyć odpowiednie zaświadczenie o kontynuowaniu nauki na uczelni wyższej. Informacje te potwierdza rzeczniczka prasowa dolnośląskiego ZUS.

Potem do końca października nowi studenci muszą "donieść" zaświadczenie z uczelni o rozpoczęciu studiów - dodaje Kowalska-Matis.Iwona Kowalska-Matisrzeczniczka prasowa ZUS
Czytaj także: https://innpoland.pl/190832,zus-w-4-wydal-1-8-miliarda-zl-na-nagrody-i-premie

Dla kogo kredyt zaufania w ZUS

Renta rodzinna wypłacana jest regularnie na konto osób, które spełniają wszystkie kryteria i zalecenia podawane przez ZUS, w tym dostarczyły opisywane przez nas zaświadczenia. Należy jednak pamiętać, że dodatkowe pieniądze należą się jedynie tym osobom, które kontynuują naukę. Tylko wówczas pobierają świadczenia legalnie.

ZUS informuje, że w sytuacjach, gdy beneficjent zakończył naukę, nie informując o tym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ten wstrzyma wypłatę środków z tytułu renty rodzinnej, a ponadto zażąda zwrotu wypłaconych bezprawnie środków wraz z należnymi odsetkami.

Spełniając te kryteria masz prawo do renty rodzinnej

Prawo do skorzystania z pomocy ZUS w postaci regularnej wypłaty środków z tytułu renty rodzinnej, mają dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, oraz osoby, które zostały adoptowane – aż do czasu zakończenia edukacji, a których rodzic zmarł. Oto pozostałe kryteria niezbędne do otrzymania świadczenia:

  • obligatoryjnie do ukończenia 16 roku życia
  • do ukończenia 25 roku życia w przypadku osób kontynuujących naukę na studiach
  • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat