Nie tylko z dłuższym pobytem w więzieniu, ale też innymi surowymi karami, będą się musiały liczyć osoby popełniające przestępstwa w Polsce. Z dniem 1 października 2023 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które wprowadzają wiele zmian w dotychczas obowiązującym kodeksie karnym.
Nowelizacja kodeksu karnego
Zmiana przepisów określających minimalny i maksymalny wymiar kary dla podsądnych odpowiadających przed sądem za przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu, a także wolności seksualnej, ma na celu zaostrzenie kar. Poniżej opisujemy szczegółowo zmienione przepisy.
Nowelizacja kodeksu karnego ma za zadanie skutecznie dotkliwymi konsekwencjami skutecznie odstraszać potencjalnych sprawców najcięższych przestępstw.
Jakie są nowe rodzaje przestępstw w kodeksie karnym
Nowe trzy typy przestępstw, podobnie jak nowelizacja kodeksu karnego, odnoszą się do najcięższych zbrodni przeciwko życiu i zdrowiu. Prawodawca dąży do bezwzględnej penalizacji czynów, które w konsekwencji mogą doprowadzić do śmierci człowieka. Zgodnie z najnowszymi zmianami wprowadzono pojęcie zlecenia zabójstwa oraz podjęcia kroków w celu realizacji zabójstwa. Zgodnie z przepisami osoba skazana za te przestępstwa trafi na więzienia najmniej na dwa lata, a w szczególnych przypadkach kara orzeczona przez sąd będzie mogła wynieść nawet 15 lat pozbawienia wolności.
Kolejna rewolucyjna zmiana w kodeksie dotyczy wymuszenia rozbójniczego, czyli zmuszenia innej osoby do oddania swojej własności poprzez szantaż. W tym przypadku kara wyniesie nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Uchylanie się od naprawienia szkody
Sprawcy wielu przestępstw, pomimo prawomocnych wyroków sądów, celowo nie wykonują ich w całości poprzez nienaprawianie szkody wyrządzonej przestępstwem. Teraz takie działanie spotka się ze zdecydowaną reakcją sądu, ponieważ nowelizacja wprowadza przepis, który pozwoli orzec wobec osoby uchylającej się od naprawienia szkody karę od 3 miesięcy, do nawet 5 lat więzienia. Wcześniej wobec takich skazanych stosowano jedynie egzekucję sądową i komorniczą.
Od 1 października 2023 roku w życie wchodzi też przepis, zgodnie z którym osoba dokonująca kradzieży tablic rejestracyjnych nie będzie odpowiadała już jedynie jak za wykroczenie, a za przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5.
Przestępstwo kradzieży - od jakiej kwoty
O nowelizacji przepisów dotyczących podwyższenia progu kradzieży pisaliśmy w INNpoland całkiem niedawno. Wówczas informowaliśmy, że zgodnie z tą samą zmianą w kodeksie karny, przestępstwem będzie kradzież mienia lub nominału o wartości równej, bądź przekraczającej kwotę 800 złotych.