Z początkiem kolejnego miesiąca w życie wchodzą nowe przepisy. Na zmianie szczególnie skorzystają osoby, które aktualnie odbywają karę w zakładach karnych za dokonanie kradzieży. Nowelizacja Kodeksu karnego dotyczy przepisu, który rozróżnia przestępstwo od wykroczenia. Więzienia opuszczą więc skazani objęci waloryzacją.
Reklama.
Reklama.
Do 1 października 2023 roku za przestępstwo kradzieży skazywane były osoby, które dokonały przywłaszczenia lub zaboru mienia lub gotówki o łącznej wartości/nominale powyżej 500 złotych włącznie.
Kiedy kradzież to przestępstwo, a kiedy wykroczenie
1 października 2023 roku nastąpi podwyższenie granicy kwoty mienia, która decyduje o tym, czy konkretne zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako przestępstwo, czy wykroczenie. Od tego czasu górna granica wykroczenia zwiększy się do 800 złotych, więc aby sąd zakwalifikował dany czyn jako przestępstwo, wartość skradzionego mienia musi przekroczyć tę kwotę.
Nowelizacja omawianych przepisów zakłada, że nowe prawo obejmie osoby, które aktualnie zostały skazane na podstawie kwoty przed jej październikową waloryzacją. Jest to możliwe w związku z brzmieniem i jednoznaczną interpretacją art. 4 kodeksu karnego.
Więźniowie opuszczą zakłady karne w całej Polsce
Dziennik Gazeta Prawna informuje, że przepis może wpłynąć na co najmniej kilka tysięcy spraw w całej Polsce. Mowa o postępowaniach i zakończonych już sprawach karnych, w których wartość skradzionego mienia lub nominały mieszczą się w widełkach pomiędzy kwotą 500 złotych, a 799,99 złotych.
Zakłady karne opuszczą osoby, co do których sąd orzekł karę pozbawienia wolności, skazując podsądnego za dokonanie kradzieży na kwotę, która mieści się dziś w opisanych widełkach.
Czytaj także:
W skrajnych przypadkach sprawca, który został skazany na 8 miesięcy bezwzględnego więzienia, obligatoryjnie opuści więzienie po 30 dniach, ponieważ maksymalny wymiar kary za dokonanie wykroczenia po nowelizacji to 30 dni aresztu. Jeśli okres dotychczasowego pobytu osadzonego przekroczył już wspomniany okres, ten wyjdzie na wolność natychmiast 1 października 2023 roku.
Cieszyć się mogą też osoby, które nie odbywają jeszcze kary pozbawienia wolności, ale otrzymały wezwanie do stawienia się w najbliższej jednostce penitencjarnej, ponieważ ich wyrok został skierowany do wykonania. Sytuacja tych osób będzie wymagała zmiany wydanego co do nich wyroku.
Kilka tysięcy wolnych miejsc w polskich więzieniach
Podobna nowelizacja tego samego przepisu miała miejsce dokładnie dekadę temu. Wtedy zmieniono próg kradzieży z 250 złotych na 400 złotych. Odnotowano wówczas, że z zakładów karnych zwolniono 3 tysiące osób.