Seria zgonów na deskorolce
Do serii tragicznych zdarzeń z udziałem użytkowników Onewheel doszło na przestrzeni lat 2019 - 2021 w USA. Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC) poinformowała, że decyzja ma związek z wypadkami, w wyniku których zginęły 4 osoby. "Wszystkie zgony były bezpośrednio związane z wykorzystywaniem deskorolki jako środka transportu" – twierdzi komisja.
Ponadto pracownicy komisji w opublikowanym 29 września 2023 roku komunikacie podkreślają, że oprócz tego pojazdy przyczyniły się do wielu nieodwracalnych uszkodzeń ciała ich użytkowników, w tym m.in. "do urazowego uszkodzenia czaszki, wstrząśnienia mózgu, paraliżu, złamań w górnej i dolnej części ciała oraz uszkodzenia więzadeł, a nawet śmierci ".
Onewheel - zakaz sprzedaży, obietnice i aktualizacja
Producentem popularnych na całym świecie deskorolek Onewheel jest amerykańska firma Future Motion, która przekazała, że zawiesza sprzedaż na całym świecie modeli Onewheel, Onewheel+, Onewheel+ XR, Onewheel Pint, Onewheel Pint X i Onewheel GT.
Producent oświadczył, że w niektórych modelach deskorolki możliwe jest wprowadzenie aktualizacji, która wyeliminuje potencjalne niebezpieczeństwa, które odnotowała Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich.
Mowa o odcięciu zasilania bez wiedzy użytkownika przemieszczającego się za pomocą deskorolki oraz wywróceniu się w wyniku braku odpowiednich zabezpieczeń w postaci komunikatów dźwiękowych i wyczuwalnych, które powinny ostrzegać kierującego przed zbliżającymi się przeszkodami.
Future Motion przekazało też, że w przypadku deskorolek, w których wprowadzenie nowej aktualizacji oprogramowania nie będzie możliwe, osoby korzystające ze starszych modeli otrzymają do wykorzystania 100 dolarów na zakup innych produktów tej samej marki.
Telewizja BBC poinformowała, że zgodnie z deklaracją firmy, "odpowiednia aktualizacja ma być dostępna najpóźniej za kilka tygodni". Dzięki niej poszczególne egzemplarze Onewheel zyskają nową funkcję "haptic buzz".
Jest to aktualizacja, która "będzie odpowiednio wcześniej ostrzegała kierującego przed potencjalnymi niebezpieczeństwami na drodze poprzez wykorzystanie wyczuwalnych i dźwiękowych sygnałów". Zdaniem producenta działania te sprawią, że sprzęt będzie spełniał ściśle określone normy CPSC.
Deskorolka OneWheel jest produkowana w USA w wielu wariantach. Cena podstawowego zestawu zaczyna się od 1000 dolarów za sztukę. Z kolei wersja nieco bardziej rozbudowana to wydatek rzędu 1500 dolarów. Najdroższa wciąż pozostaje model Onewheel GT, za którą trzeba zapłacić aż 2400 dolarów.
Niebezpieczne pojazdy elektryczne
W INNPoland opisywaliśmy tragiczne zdarzenie, do którego doszło w dzielnicy Queens w Nowym Jorku (USA) na początku 2023 r.
W pożarze w Nowym Jorku zginęło dwoje dzieci. Tamtejsze służby twierdzą, że przyczyną tragedii był wybuch baterii litowo-jonowej, którą był zasilany rower elektryczny.
W chwili wybuchu w mieszkaniu na drugim piętrze przebywał ojciec wraz z sześciorgiem dzieci. Matki nie było w domu. Ojciec i trójka potomstwa wyskoczyli przez okno.
– Gdyby to nie był pożar roweru, najprawdopodobniej bylibyśmy w stanie ugasić ogień bez żadnych problemów. Ale charakter, w jaki te pożary występują, to jak eksplozja ognia – przekonywał Hodgens.
Strażak przypomniał, że to nie pierwsza tego typu sytuacja. – Błagamy wszystkich, aby byli bardzo ostrożni i świadomi niebezpieczeństwa związanego z tymi urządzeniami – zaapelował.