Inwestorzy z USA drzwiami i oknami walą do polskich drzwi. W naszym kraju zostawiają grube miliardy. Pewne branże cieszą się szczególnym uznaniem. Jakie konkretnie? Znamy dane.
Reklama.
Reklama.
USA inwestycyjnie podbijają Polskę. Zostawiają tu grube miliardy, licząc na konkretne zyski
Przy okazji wizyty Joe Bidena w Polsce sprawdzamy, w jakich sektorach inwestorzy zza Oceanu zostawiają najwięcej dolarów
AmCham publikuje dane o największych inwestorach z USA w Polsce oraz największych amerykańskich pracodawcach nad Wisłą
Prezydent USAJoe Biden już w Polsce. Wśród szeregu aktywności ma zaplanowane m.in. spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Według Białego Domu, tematem spotkania będzie współpraca dwustronna.
Jak przekazała PAP główna ekonomistka AmCham dr hab. Eliza Przeździecka, wartość inwestycji przedsiębiorstw amerykańskich w Polsce wynosi już 26 miliardów dolarów i stanowi 12 proc. wszystkich zagranicznych inwestycji w naszym kraju.
– Firmy amerykańskie to druga, po przedsiębiorstwach niemieckich, najważniejsza grupa inwestorów zagranicznych – dodała ekonomistka.
W co inwestują Amerykanie?
Dr hab. Eliza Przeździecka podkreśliła, że w ostatnich latach obecność amerykańskiego biznesu na naszym rynku stale wzrasta – szczególnie w energetyce, logistyce oraz IT.
– Wiele przedsięwzięć finansowanych jest z wypracowanych zysków – dzięki reinwestycjom rozwijają się m.in. centra usług wspólnych, np. 3M, Citi, McKinsey, Gates i wiele innych – wskazała.
Według niej Polska jest ważnym miejscem "na mapie lokalizacji biznesu amerykańskiego w Europie Środkowej i Wschodniej" – czytamy w PAP. Ekonomistka podała też przykład branż, w której nasz kraj przejął wszystkie projekty inwestycyjne amerykańskich inwestorów lokalizowane w tej części Europy. To m.in. produkcjażywności czy metali.
Na samym nazwaniu inwestycyjnych sektorów ekonomistka nie poprzestaje. Według AmCham, w gronie 10 największych inwestorów USA w Polsce znalazły się:
Giorgi Global Holding;
Warner Bros. Discovery Inc;
Mondelez International Inc;
Raytheon Technologies Corporation;
Amazon. Com Inc;
Procter & Gamble Co;
Liberty Global;
3M Company;
Commercial Metals Co;
Pepsico Inc.
Z kolei w pierwszej 10. największych amerykańskich pracodawców w Polsce są:
Amazon Fulfillment Poland Sp. z o.o;
Citi Handlowy;
Lear Corporation Poland II Sp. z o.o;
IBM Polska Sp. z o.o;
Citi Solution Center;
State Street;
Kyndryl Global Services Delivery Centre Polska Sp. z o.o;
Whirlpool Company Polska Sp. z o.o.;
McDonald's Polska Sp. z o.o;
Accenture Services Sp. z o.o.
Gdzie kapitał finansowy, gdzie ludzki?
Blisko połowa amerykańskiego kapitału w Polsce ulokowana jest w sektorzeprzemysłu. Najbardziej rozwinięte pod względem aktywów są zakłady produkujące części i akcesoria na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego oraz lotniczego.
Powyżej mowa o największy pieniądzach wykładanych na inwestycje w Polsce przez biznes z USA. Z kolei najbardziej liczną reprezentację ma sektor IT, czyli technologiczny.
W branży związanej z oprogramowaniem działa 137 amerykańskich przedsiębiorstw. Według dr hab. Elizy Przeździeckiej – świadczy to o dużym potencjale naszego rynku pracy, który zachęca "coraz to nowe przedsiębiorstwa do zainteresowania się Polską".
Transformacja energetyczna
W opinii Przeździeckiej dla PAP, napływowi kapitału amerykańskiego do naszego kraju sprzyjać będzie potrzeba transformacji energetycznej, a firmy związane z rozwojem technologii alternatywnych źródeł (wodór, atom) i magazynowania energii będą w najbliższym czasie najmocniej obecne wśród inwestorów.
Według ekonomistki, utrzymywać się też będzie napływ inwestycji w branży IT oraz usługbiznesowych.
– Utrzymujemy bowiem swoje przewagi, jeśli chodzi o rynek pracy, choć coraz częściej inwestorzy biorą pod uwagę dostępnośćikwalifikacje pracowników, a rzadziejkoszty – stwierdziła ekspertka.
Ważnymi czynnikami przyciągającymi inwestycje w sektorze usług są m.in. dostępność powierzchni biurowej, a także wysokiej jakości infrastruktura telekomunikacyjna.
Joe Biden – wizyta w Polsce
Prezydent USAJoe Biden odwiedza Polskę. Z oficjalną wizytą będzie w naszym kraju w dniach 21-22 lutego. W poniedziałek 20 lutego udał się na niezapowiedzianą wizytę do Kijowa, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim.
W najbliższy wtorek 21 lutego oczy całego świata będą zwrócone na Arkady Kubickiego, gdzie Biden wygłosi przemówienie tuż przed rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie.
Jednak skoro jesteśmy już przy pieniądzach i biznesie, przyjrzyjmy się majątkowi 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych, a jest całkiem pokaźny. Wcześniej w INNPoland informowaliśmy, że polityk przez lata kariery sporo uzbierał.
Joe Biden ukończył studia prawnicze i pracował jako adwokat. W latach 1973-2009 był senatorem ze stanu Delaware. Z kolei w latach 2009-2017 pełnił funkcję wiceprezydenta USA u boku Baracka Obamy.
81-latek, który jest najstarszym prezydentem USA w historii, sam o sobie mówi "middle class Joe", czyli Joe z klasy średniej. Amerykański "Forbes" szacuje wspólnymajątek Bidena i jego żony Jill Biden na 9 mln dolarów (stan na 2022 r.).
Jak udało im się zgromadzić taką sumę? "Super Express" podaje, że jako senator zarabiał od 42,5 tys. do 174 tys. dolarów rocznie. Z kolei jako wiceprezydent otrzymywał około 230 tys. dolarów rocznie.
Poza tym Biden może liczyć na ogromne sumy z wystąpień i tantiemów z książek – około 8 mln dolarów. Associated Press donosi, że standardowa stawka Bidena za wystąpienie to około 100 tys. dolarów. Jako wykładowca na Penn Bridge Center for Diplomacy and Global Engagement na Uniwersytecie w Pensylwanii zarobił 540 tys. dol.
Swoją cegiełkę do majątku dokłada też Pierwsza Dama, która jest pedagogiem i autorką książek. Tuż po tym, jak Biden został zaprzysiężony na prezydenta USA, ogłosiła, że w trakcie jego kadencji będzie kontynuowała pracę nauczycielki.
Choć Biden może wydawać się zamożny w porównaniu z przeciętnym Amerykaninem, to jego majątek wygląda niezbyt imponująco przy Trumpie. Były prezydent zgromadził około 3,2 mld dolarów.