W piątek 6 października odbędą się trzy komercyjne loty kosmiczne. Co znajdziemy w rozkładzie? Konkurencję dla starlinka Elona Muska oraz… trójkę turystów. Jeden z lotów możecie obejrzeć na żywo.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Żyjemy w czasie modernistycznej epoki eksploracji kosmosu, w której trakcie ważnymi graczami są prywatne firmy. Już nie tylko giganci, ale nawet mniejsi przedsiębiorcy stają przed szansą na wniesienie się poza Ziemię. Przed nami lot finansowego Goliata, w postaci Amazona, oraz mniejszej firmy Virgin Galactic, organizującej już czwarty lot turystyczny na niską orbitę.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Satelity Amazona
O godzinie 20:00 czasu polskiego wystartuje rakieta z ładunkiem nośnym w postaci dwóch prototypów satelitów Amazona. Te urządzenia mają stanowić elementy Projektu Kuiper, megakonstelacji satelit łączności podobnej do starlink. Pierwsze dwa obiekty nazywają się Kuipersat-1 i Kuipersat-2, a na początku zaplanowana konstelacja ma składać się z 3236 satelit, jak informuje FAQ firmy Amazon. Transmisję z lotu możecie oglądać tutaj.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zgodnie z informacjami od firmy ULA para satelitów zostanie umieszczona na orbicie o wysokości 500 kilometrów około 18 minut po starcie. Kolejne będą dostarczane na niską orbitę okołoziemską z pomocą różnych rakiet. Kontrakty posiada wspomniana już ULA, ale także Arianspace i Blue Origin, firma kosmiczna założona przez Jeffa Bezosa.
Kuipersat-1 i Kuipersat-2 pierwotnie miały wystartować na pokładzie debiutanckiego lotu rakiety Vulcan Centaur firmy ULA, ale opóźnienia w rozwoju tej rakiety skłoniły Amazon do przesiadki na sprawdzoną rakietę Atlas V. Niemniej jednak Vulcan Centaur nadal będzie wynosił satelity Projektu Kuiper w przyszłości.
Licencja Amazona wydana przez Federalną Komisję Łączności Stanów Zjednoczonych wymaga, aby firma obsługiwała co najmniej połowę satelitów Projektu Kuiper w początkowej konstelacji do lipca 2026 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, konstelacja zacznie świadczyć usługi niektórym klientom pod koniec 2024 roku. To może być konkurencja dla ciągle rosnącej konstelacji od SpaceX.
Nowe satelity starlink Elona Muska mogliśmy oglądać już w czwartek 5 października, o godzinie 19:25. Wystartowała wtedy misja Starlink G6-21, z przylądka Canaveral na Florydzie. Wyniesiono ładunek zawierający kolejne 22 satelity generacji V2 Mini. SpaceX ma zgodę na wdrożenie 12 000 tych satelitów i złożył wniosek o zatwierdzenie kolejnych 30 000.
Czwarty lot Virgin Galactic
Misja Galactic 04 zabierze w piątek 6 października trójkę turystów oraz trójkę załogi blisko orbity. Niestety, tego wydarzenia nie mogliśmy obejrzeć na żywo. Zamiast tego firma informowała o postępach na X (dawnym Twitterze). Rozpoczęła się oficjalnie o 15:40 i nie jest znany dokładny czas jej trwania.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Najpierw wystartował samolot VMS Eve z kosmodromu w Nowym Meksyku, transportując pojazd kosmiczny VSS Unity z załogą na wysokość 15 tys. metrów. Na niej uwolni ładunek, który z tej pozycji będzie kontynuował podróż w kosmos. Ta metoda startu z wyniesienia ma służyć oszczędzaniu paliwa.
Statek kosmiczny VSS Unity leci na suborbitalnej trajektorii, która umożliwia pasażerom kilka minut nieważkości przed powrotem na pas startowy Kosmodromu Virgin Galactic w Nowym Meksyku.
Chociaż nie osiąga orbity, Unity będzie wystarczająco wysoko, aby pasażerowie mogli zobaczyć krzywiznę Ziemi na tle ciemnej przestrzeni kosmicznej.
Polskie loty komercyjne w kosmos
Na dniach możemy również spodziewać się podobnego wydarzenia w Polsce! O pierwszym próbnym locie rakiety Perun od firmy SpaceForest pisaliśmy już w INNPoland. Czekamy również na kolejne wydarzenie – drugi lot zaplanowany jest na 10 października po południu. Poprzedni miał się odbyć 21 września, ale przesunięto go ze względu na pogodę.
Rakieta SpaceForest ma służyć do celów naukowych i testów przyszłościowych rozwiązań komercyjnych. Jak czytamy w opisie zbiórki, Perun jest największą wyprodukowaną polską rakietą. W przyszłości planowane jest udostępnienie regularnych lotów, by pełniła funkcję mobilnego laboratorium w mikrograwitacji, we współpracy z również mobilnym naziemnym stanowiskiem obsługi RASEL.