
W darmowym kompendium GfK możemy dowiedzieć się, ile Europa wydaje na życie - zarówno jeśli chodzi o żywność, rachunki za energię, usługi, czynsze, transport, jak i wakacje. W tym szeroko zakrojonym badaniu eksperci pochylili się nad każdym krajem na kontynencie, w tym Polską. W 2023 r. średnia siła nabywcza na mieszkańca Polski wynosi 10 903 euro (około 49 tys. złotych), o 38 procent poniżej średniej europejskiej. Mamy jednak skrajne różnice między regionami, gdzie szczególnie wyróżnia się Warszawa.
Ile kosztuje życie w Warszawie?
Warszawa zalicza wynik siły nabywczej 17 980 euro (około 80 tys. złotych) na mieszkańca. To niemal 65 proc. więcej niż średnia krajowa oraz trzy razy tyle, co najniższa siła nabywcza w polskich regionach. Warszawiacy więcej wydają na zakupy, czynsz czy prąd, ale mają też więcej oszczędności.
Gdzie ta jest najniższa? W badaniu GfK wynika, że w powiecie kolneńskim, podobnie jak w ubiegłym roku. Wynosi ona tylko 6 765 euro na mieszkańca (około 30 tys. złotych), to o 38 proc. mniej funduszy niż średnia krajowa.
Najbogatsze powiaty w Polsce
– Ranking GfK pokazuje, że pomimo znaczącej poprawy poziomu życia w Polsce na przestrzeni ostatnich lat nadal istnieje znacząca przepaść między regionami. Tylko 83 powiaty mają ponadprzeciętną siłę nabywczą per capita, podczas gdy dochód rozporządzalny netto 297 powiatów jest poniżej średniej krajowej – mówi dla "Wiadomości Handlowe" Agnieszka Szlaska-Bąk, client business partner w GfK – an NIQ Company.
Jeśli chodzi o różnice w stosunku do 2022 roku, nie ma ich wiele. Z pierwszej dziesiątki wypadły Tychy, osuwając się na pozycję 13. Tak wygląda zestawienie 10 powiatów z największą siłą nabywczą w 2023 roku:
Średnia nabywcza w Europie
W 2023 roku średnia nabywcza europejska wynosi 17 688 euro i jedynie stolica dorównuje temu wynikowi. Z badania GfK wynika, że łącznie w 2023 roku Europejczycy wydali około 12,1 miliardów euro na życie.
Na szczycie europejskiej listy, bez zmian, znalazł się maleńki Liechtenstein. Średnia nabywcza na mieszkańca tego niewielkiego kraju wynosi 68 843 euro. Na drugim miejscu znalazła się Szwajcaria z wynikiem 49 592 euro, a podium zamyka Luksemburg - z 40 931 euro na mieszkańca. Mieszkańcy tych dwóch krajów dysponują niemal dwukrotnie większymi funduszami niż średnia europejska, ale jeszcze większa przepaść finansowa dzieli Liechtenstein do reszty Europy.
Zobacz także
Największy awans w rankingu odnotowała Irlandia, z 10 na 6 miejsce. Spadek kontynuuje Ukraina, to efekt pogrążenia w wojnie. Siła nabywcza na mieszkańca wyniosła u naszych sąsiadów 2 478 euro, to 14 proc. średniej europejskiej i niemal trzy razy mniej niż w naszym najbiedniejszym regionie.
Ile pracujemy w tygodniu?
Czy w związku z poprawą naszej pozycji w rankingu pracujemy mniej? Niestety, wedle danych Eurostatu nie jest różowo.
Wedle danych z Eurostatu na rok 2022, pracujemy przeciętnie 40,4 godziny w tygodniu. Łatwo policzyć, że przekłada się to na regularne 8 godzin dziennie plus minus nadgodziny. Więcej od nas pracują tylko w Grecji, bo 41 godzin tygodniowo.