Tyle kosztuje rozwód w Polsce – opłaty, cena za adwokata i dodatkowe koszty
Tyle kosztuje rozwód w Polsce – opłaty, cena za adwokata i dodatkowe koszty PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Reklama.

Każdy rozwód jest inny ze względu na wiele emocji, które towarzyszą osobom decydującym się na tę procedurę. Im więcej trudnych decyzji, tym więcej posiedzeń sądowych, a to one generują największe koszty związane z rozwodem.

Tyle kosztuje rozwód w Polsce – sprawa rozwodowa

W Polsce koszty związane z rozprawą rozwodową mogą obejmować różne aspekty. Po pierwsze, strony rozprawy rozwodowej muszą liczyć się z opłatami sądowymi, które obejmują opłatę za złożenie pozwu rozwodowego oraz inne opłaty procesowe.

Cena złożenia samego pozwu to obligatoryjnie wydatek rzędu 600 złotych. Ostatecznie opłata może nie być wydatkiem po stronie pozywającego, gdyż sąd w zależności od ostatecznego rozstrzygnięcia może wskazać jedno z dwóch rozwiązań:

  • - jeśli orzeczona zostanie wina strony pozywanej, wówczas sąd nakaże jej zwrot 600 złotych wpłaconych przez pozywającego
  • - w sytuacji, gdy małżonkowie dojdą do porozumienia, a sąd nie orzeknie o winie, wówczas pozywającemu należy się zwrot 300 złotych z sądowej kasy. Sąd nałoży jednak na pozywającego obowiązek zapłaty 150 złotych powodowi lub powódce.
  • Dodatkowym kosztem może być wynagrodzenie dla adwokata, jeśli którykolwiek z małżonków zdecyduje się na korzystanie z usług prawnika w trakcie procesu rozwodowego.

    Nie da się wskazać konkretnej kwoty, jakiej zażyczy sobie adwokat, ponieważ jego honorarium waha się w zależności od poziomu skomplikowania sprawy i czasu poświęconego na pracę na rzecz swojego klienta.

    Uśredniając cena za pracę adwokata przy prostej sprawie, bez orzekania o winie zaczyna się od 1500 złotych. Zazwyczaj jest jednak znacznie wyższa i plasuje się na poziomie 3000-3500 złotych.

    Z kolei rozwód, który wymaga przeprowadzenia kilkunastu rozpraw i orzeczenia o winie może pochłonąć nawet 10 000 złotych, które trafia na konto adwokata zajmującego się sprawą.

    Podział majątku przez sąd w ramach rozwodu

    Najczęściej podczas rozwodu w sądzie dochodzi do podziału majątku małżonków w związku ze złożonymi wnioskami. Podobnie jak w przypadku prowadzenia sprawy rozwodowej, tak też tutaj najważniejszym czynnikiem, od którego zależą ostateczne koszty sprawy, jest osiągnięcie konsensusu przez pozywającego i powoda lub powódkę.

    Najmniejsza opłata sądowa dotyczy pozwów, w których wskazano projekt podziału majątku, co do którego strony są zgodne. Wówczas sąd pobierze opłatę w wysokości dodatkowych 300 złotych.

    Jeśli pozew nie zawiera takiego projektu, lub jest on dołączony do pozwu, ale jedna ze stron się z nim nie zgadza, wówczas opłata sądowa drastycznie wzrasta do 1000 złotych. Wtedy to sąd ostatecznie dokonuje podziału majątku małżonków samodzielnie.

    Czytaj także:

    Cena rozwodu w Polsce – dodatkowe opłaty

    Para, która decyduje się na rozwód, musi liczyć się z dodatkowymi, możliwymi wydatkami fakultatywnymi, ponieważ w przypadku konfliktu i sporu, często sąd będzie wymagał przedstawienia dodatkowych ekspertyz biegłych. Opłatami za nie zostanie obciążona strona, która zostanie uznana winną rozpadu małżeństwa w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie.

    Najmniejsze wydatki związane z rozwodem, to opłata skarbowa od pełnomocnictwa, która obecnie wynosi 17 złotych. Z kolei wydanie skróconego aktu małżeństwa, to wydatek rzędu 22 złotych.