INNPoland_avatar

Uwaga, w sobotę sklepy będą zamknięte. Zobacz jak najlepiej zrobić zakupy na weekend

Konrad Bagiński

08 listopada 2023, 14:17 · 3 minuty czytania
Przed nami weekend ze świętem narodowym. Będzie to skomplikowany czas dla branży handlowej. W sobotę sklepy muszą być zamknięte, wyłączona z handlu jest też niedziela. Zakupy na weekend trzeba więc zrobić w czwartek i piątek. Sklepy spodziewają się wzmożonego ruchu, więc wydłużają godziny otwarcia.


Uwaga, w sobotę sklepy będą zamknięte. Zobacz jak najlepiej zrobić zakupy na weekend

Konrad Bagiński
08 listopada 2023, 14:17 • 1 minuta czytania
Przed nami weekend ze świętem narodowym. Będzie to skomplikowany czas dla branży handlowej. W sobotę sklepy muszą być zamknięte, wyłączona z handlu jest też niedziela. Zakupy na weekend trzeba więc zrobić w czwartek i piątek. Sklepy spodziewają się wzmożonego ruchu, więc wydłużają godziny otwarcia.
11 listopada sklepy będą zamknięte. Ale przed weekendem wiele z nich wydłuży godziny otwarcia Wojciech Strozyk/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W sobotę 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. No i w znacznej mierze od handlu, bo działalność sklepów w tym dniu reguluje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. W największym skrócie: zakupów nie zrobisz, bo w sobotę obowiązują te same zasady działalności, co w niedzielę niehandlową.


A jeśli chodzi o niedzielę 12 listopada: ona również jest niehandlowa. Zakupy na weekend musicie więc zrobić w czwartek i piątek. Wiadomo już, że w te dni sklepy sieci Biedronka będą otwarte dłużej, niż zwykle.

Biedronka zapewnia, że w okresie poprzedzającym Święto Niepodległości prawie 3000 placówek sieci będzie otwartych do godziny 23:00 lub dłużej. Na klientów czekają również wyjątkowe oferty promocyjne na dziesiątki ich ulubionych produktów.

W czwa​rtek 9 listopada co najmniej do godz. 23 otwartych będzie 2949 placówek, a w piątek 10 listopada jeszcze więcej, bo aż 2970.

Biedronka kusi też specjalnymi okazjami zakupowymi. Taniej będzie można kupić m.in. jaja, filet z piersi kurczaka, mięso mielone, cukier, czekolady. Tańsze będą też owoce i warzywa.

Jakie sklepy będą otwarte w sobotę 11 listopada?

W ten dzień mogą być otwarte niektóre sklepy, w których za ladą stoi właściciel. Oznacza to, że mogą (ale nie muszą) działać małe placówki handlowe, oferujące podstawowy asortyment. Mowa nie tylko o sklepach niezależnych, ale i Żabkach, małych Carrefourach (np. pod marką Express), Lewiatanach etc. Bez przeszkód mogą też działać placówki bezobsługowe.

Zamknięte są za to wszystkie inne sklepy, do działania których wymagana jest "ludzka" obsługa. Jeśli koniecznie musimy coś kupić, warto się pospieszyć – nawet Żabki nie muszą być otwarte do 23. Wiele z nich zamknie się wcześniej, decyzję o otwarciu i jego godzinach podejmuje właściciel sklepu.

W czasie weekendu listopadowego otwarte mogą być również niektóre bary lub restauracje, apteki, kawiarnie, stacje paliw, puby, kina, a nawet muzea. Dokładne informacje o godzinach pracy najlepiej sprawdzić w poszczególnych obiektach lub na stronach internetowych.

Ustawa o handlu przewiduje też katalog 31 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za 11 listopada będziemy mieli dzień wolnego

Narodowe Święto Niepodległości to ustawowo dzień wolny od pracy. Ale w tym roku tak się składa, że 11 listopada przypada w sobotę. Wiecie, co to oznacza? Jak pisaliśmy już w INNPoland.pl, dzięki temu zbiegowi okoliczności przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy w innym terminie.

Zgodnie z polskimi przepisami jeśli święto przypada w sobotę, to pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje dodatkowy dzień wolny.

"Udzielenie dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w wolną sobotę powinno nastąpić w ramach przyjętego/ustalonego u pracodawcy okresu rozliczeniowego" – wyjaśnia firma doradcze Deloitte.

"Pracodawca wyznacza termin dnia wolnego samodzielnie, nie ma obowiązku uzgodnienia go z pracownikami. Ustanowienie terminu następuje poprzez ogłoszenie go ramach zarządzenia lub obwieszczenia lub w inny sposób przyjęty u pracodawcy" – tłumaczy.

Warto przy tym zauważyć, że jeśli pracodawca zarządzi dzień wolny na przykład 10 albo 13 listopada, to pracownik ma wydłużony, trzydniowy weekend. TVN24.pl przypomina, że pracodawca musi dać nam jeden pełen wolny dzień. Niedopuszczalne jest dawanie po kilka godzin wolnego w różne dni.

Niestety dzień wolny za święto w sobotę nie przysługuje osobom pracującym na innych rodzajach umów. Jeśli ktoś pracuje na umowie o dzieło lub zleceniu, albo jest na przykład nauczycielem, dnia wolnego nie dostanie.