Łatwo się pomylić.
Łatwo się pomylić. Fot. materiały własne
Reklama.

Zaletą zajmowania się naukami ścisłymi (i nie tylko) jako dorosły jest wolność od ocen na świadectwie i swoboda w wyborze sposobu przyswajania wiedzy. A jak wiadomo wszędzie, poza szkolną ławą, ta najlepiej wchodzi przez rozrywkę. Takimi krótkimi ćwiczeniami jak to poniższe, można sobie w przyjemny sposób odświeżyć wiedzę!

Matematyczna łamigłówka

Wystarczy kilka minut, aby odłożyć kalkulator czy telefon i pogłowić się nad równaniem ręcznie. W ten sposób możemy polepszyć koncentrację oraz rozbudzić własne zdolności obliczeniowe. 

Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.

Zaleca się wykonywać takie ćwiczenia regularnie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by na chwilę oderwać się od pracy i przy kawie pochylić nad równaniem. Nawet tylko dla poprawy nastroju, kiedy to rozgryziecie.

Gotowi? Nie oszukujemy i wytężamy mózgownice. Oto równanie: 

7+7⋅7⋅7+7:7+7=?

Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Jak poprawnie obliczyć równanie?

Nie bez powodu w tekście nawiązujemy do czasów szkolnych. Cała sztuczka w równaniu polega na ustaleniu, które obliczenia należy wykonać w pierwszej kolejności - czyli kolejność wykonywania działań. Coś, co uczniowie podstawówki potrafiliby w tej chwili ustalić z marszu, a co nie zawsze stosuje się w dorosłym życiu.

Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

Jest to naturalne, że po długich latach, wypełnionych pracą, obowiązkami i nauką zupełnie innych rzeczy, zapomina się pewnych umiejętności. Powtarzanie sobie takich ćwiczeń w ramach rozrywki to wygodna metoda, aby je zachować

Przypomnijmy więc: najpierw mnożymy i dzielimy, a dopiero potem dodajemy i odejmujemy.

Oto rozwiązanie:

  • 7+7⋅7⋅7+7:7+7=?
  • 7+(7⋅7⋅7)+(7:7)+7=?
  • 7+343+1+7=358
  • Prawidłowy wynik to 358. 

    Więcej matematycznych łamigłówek

    Jeśli macie ochotę jeszcze pogłówkować, zapraszamy do kolejnej matematycznej zabawy - tym razem z udziałem sympatycznych sierściuchów.

    Czytaj także: