Nie wiesz, czy wyparowała ci cała wiedza matematyczna ze szkoły? Przekonasz się z tym równaniem w ramach matematycznej zabawy. Spokojnie, żadnych kartkówek nie będzie. Albo...
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Warto gimnastykować szare komórki poprzez takie ćwiczenia jak poniższe. Wiecie, że w tej chwili nasze mózgi są bardziej przystosowane, aby pamiętać, gdzie znaleźć informację, niż aby je zapamiętywać? Tak przyzwyczailiśmy się do telefonów i kalkulatorów dostępnych w każdej chwili. Dlatego odłóżmy je na moment i spróbujmy się rozgrzać przez rozrywkę.
Matematyczna łamigłówka
Kilka minut takiego główkowania może przynieść zaskakująca satysfakcję. Matematyczne zadania poprawiają koncentrację i pamięć, a do tego można zawsze błysnąć, gdy znajomi niewiele pamiętają z czasów szkolnej ławy.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Plus w pracy biurowej można patrzyć się na liczby i udawać, że się pracuje pod pretekstem zabawy. Zalecamy jednak takie ćwiczenia w przerwie i najlepiej z kawą czy innym ciepłym napojem w ręku, szczególnie zimową porą.
Gotowi? Nie oszukujemy i wytężamy mózgownice. Oto równanie: 8÷2(2+2)
Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Jak poprawnie obliczyć równanie?
Takie zagadki krążą po sieci w różnych miejscach i niemal zawsze pod nimi widać niemałą burzę w komentarzach. Wielu się wydaje, że zadanie jest proste, po czym udzielają zupełnie błędnych odpowiedzi - np. że jest to 1. A gruncie rzeczy to jest proste ćwiczenie. Bez wahania rozgryzą je uczniowie podstawówki.
Opiera się o kolejność wykonywania działań, czyli umiejętność nauczaną w podstawówce, a w życiu codziennym po długich latach… rzadko widywaną.
Przypomnijmy: najpierw wykonujemy działania w nawiasach, potem mnożenie lub dzielenie, na końcu dodawanie lub odejmowanie. Jeśli w równaniu dzielenie i mnożenie występuje obok siebie, to wykonujemy je w kolejności występowania, czyli od lewej do prawej.
Oznacza to, że w tym przypadku powinniśmy najpierw zsumować liczby w nawiasie, a następnie wykonać działania po kolei, zaczynając od lewej strony, czyli:
8÷2(2+2)=?
(8÷2)x4=?
4x4=16
Prawidłowa odpowiedź to 16. Udało ci się prawidłowo obliczyć?
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Więcej matematycznych łamigłówek
Jeśli macie ochotę jeszcze pogłówkować, zapraszamy do kolejnego matematycznego ćwiczenia. Znając powyższe wskazówki, zapewne rozwiążecie je jeszcze szybciej.