Charlie Munger nie żyje
Charlie Munger nie żyje Nati Harnik/Associated Press/East News
Reklama.

Agencja Reutera w swojej depeszy podaje, że nie jest znana oficjalna przyczyna śmierci mężczyzny.

Charlie Munger nie żyje. Kim był zastępca Warrena Buffetta ?

Charlie Munger był amerykańskim inwestorem, biznesmenem i filantropem. Urodził się 1 stycznia 1924 roku. Munger był znany głównie jako długoletni partner biznesowy Warrena Buffett'a, jednego z najbardziej znanych inwestorów na świecie. Razem z Buffett'em, Munger był jedną z najważniejszych postaci w zarządzaniu firmą Berkshire Hathaway, jedną z największych i najbardziej dochodowych firm inwestycyjnych na świecie.

Warren Buffett wydał w związku ze śmiercią przyjaciela i wiceprezesa swojej spółki oświadczenie, w którym twierdzi, że sukces Berkshire Hathaway nie byłby możliwy bez mądrości Mungera.

Firma Berkshire Hathaway nie mogłaby osiągnąć obecnego statusu bez inspiracji, mądrości i udziału Charliego

Warren Buffett

Oświadczenie wydane na okolicznośc śmierci Charlie Mungera

Charlie Munger równolegle był też współprzewodniczącym Berkshire Hathaway, gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego zarządu od 1978 roku. Jego rola w firmie obejmowała aktywne uczestnictwo w procesie inwestycyjnym, decyzjach strategicznych i zarządzaniu portfelem inwestycyjnym Berkshire Hathaway.

Munger był znany z celnych decyzji inwestycyjnych, a jego koncepcje biznesowe były często podziwiane. Bliscy współpracownicy przypisywali mu zdolność do szerokiego spojrzenia na problemy biznesowe oraz umiejętność łączenia różnych dziedzin w podejściu do analizy inwestycji.

Jego przemówienia na corocznych zgromadzeniach akcjonariuszy Berkshire Hathaway są szeroko cytowane i uważane za źródło cennych wskazówek dotyczących inwestowania, biznesu i życia. Mimo że to Warren Buffett często przyciągał większą uwagę mediów, Munger był kluczową postacią w świecie finansów i inwestycji, a jego wkład w sukces Berkshire Hathaway był ogromny.

"Konsekwencje śmierci odczuwalne przez inwestorów"

Akcjonariusze i inwestorzy firmy Buffetta opłakują śmierć wiceprezesa jednej z największych firm inwestycyjnych na świecie. Thomas Russo, partner w Gardner Russo & Quinn z Lancaster w Pensylwanii, akcjonariusz Berkshire Hathaway, ujmuje to wrażenie, mówiąc:

– To szok. Zostawia wielką pustkę dla inwestorów, którzy wzorowali swoje myśli, słowa i działania na Mungerze i jego spostrzeżeniach.

Agencja Reutera przytaczając kolejne wypowiedzi związane ze śmiercią Mungera pisze o wpływie, jaki Munger miał nie tylko na samą firmę Berkshire Hathaway, ale również na całą społeczność inwestorów na całym świecie. W podobnym tonie, tragiczną informację o odejściu współpracownika Buffett'a, komentuje Rick Meckler, partner w Cherry Lane Investments w New Jersey.

– Był z pewnością jednym z największych inwestorów, jako zespół z Buffettem. Jestem pewien, że jest to ogromna osobista strata dla Buffetta – powiedział Meckler.

Duet Mungera i Buffetta był jednym z najbardziej triumfalnych partnerstw w historii biznesu. Ich wspólna praca doprowadziła do przeobrażenia Berkshire Hathaway w potężny konglomerat z dziesiątkami jednostek biznesowych. To partnerstwo, oficjalnie zainaugurowane, gdy połączyli siły w Berkshire w 1975 roku – z Warrenem Buffettem jako prezesem i Charlie Mungerem jako wiceprezesem od 1978 roku – rozwijało się ciągle, mimo wyraźnych różnic w stylu zarządzania i nawet w podejściu do inwestycji – podaje agencja Reutera.

Wspólne inwestycje Buffett'a i szefa Microsoftu

Na łamach INNPoland informowaliśmy, w co inwestują Bill Gates i Warren Buffett. Analityk Grzegorz Dróżdż, z Conotoxia Ltd. (usługi inwestycyjnej Cinkciarz.pl) dzieli się komentarzem o działaniu superinwestorów na giełdzie w III kwartale 2023 roku. Za tym określeniem kryje się grono inwestorów długoterminowych, zarządzającymi setkami milionów dolarów.

Wedle informacji od eksperta, najbogatsi inwestorzy zdecydowanie nastawili się na utrzymujący się niedźwiedzi rynek, czyli okres, w którym panuje długa i stała tendencja spadkowa. Najczęściej sprzedawali akcje papierów wartościowych z sektora technicznego oraz technologii informacyjnych. Wielkość ich pozycji zmalała o 1,3 proc.

Najwięcej kupowali akcji spółek z sektorów surowcowych, dóbr konsumenckich oraz przemysłowych. Łącznie ich udziały wzrosły o 0,66 proc.