INNPoland_avatar

Tak prosto rozliczyć PIT w 2024 roku. Zwrot podatku już czeka na niektórych

Adam Bysiek

29 listopada 2023, 15:03 · 3 minuty czytania
Rozliczanie się z fiskusem nie należy do najbardziej ulubionych obowiązków Polaków. Trudno się dziwić, ponieważ jeszcze kilka lat temu samodzielne wypełnienie PIT-u dla wielu było misją wręcz niewykonalną. Teraz w dobie informatyzacji, szybkie wypełnienie deklaracji nie stanowi już problemu. Podpowiadamy, jak uzupełnić zeznanie podatkowe samemu.


Tak prosto rozliczyć PIT w 2024 roku. Zwrot podatku już czeka na niektórych

Adam Bysiek
29 listopada 2023, 15:03 • 1 minuta czytania
Rozliczanie się z fiskusem nie należy do najbardziej ulubionych obowiązków Polaków. Trudno się dziwić, ponieważ jeszcze kilka lat temu samodzielne wypełnienie PIT-u dla wielu było misją wręcz niewykonalną. Teraz w dobie informatyzacji, szybkie wypełnienie deklaracji nie stanowi już problemu. Podpowiadamy, jak uzupełnić zeznanie podatkowe samemu.
Wypełnij PIT 2024 samemu za darmo Wojtek Laski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ze świecą szukać osób, które mogą liczyć na darmową pomoc znajomego księgowego, dlatego też wielu z nas odkłada wypełnienie PIT-u na ostatnią chwilę. Niepotrzebnie, ponieważ istnieje wiele opcji autoryzowanych przez rząd, które pomogą nam się szubko uporać z obowiązkową deklaracją.


Wypełnij PIT 2024 za darmo

Osoby na co dzień korzystające z komputera i dostępu do Internetu mają do dyspozycji rządowe rozwiązanie w postaci systemu Twój e-PIT. W jego ramach Krajowa Administracja Skarbowa automatycznie wypełnia zeznanie roczne za podatnika, bazując na informacjach zgromadzonych w systemie. Następnie udostępnia gotowy dokument do wglądu na Portalu Podatkowym.

W ramach tej platformy może dokonywać wszelkich niezbędnych zmian, uwzględniając różne aspekty swojej sytuacji podatkowej. Może skorygować dane, dodać ulgi podatkowe, a także wskazać lub zmienić organizację pożytku publicznego, która otrzyma 1,5 proc. jego podatku. To ważna możliwość przekazywania środków na cele charytatywne bez konieczności osobistego zaangażowania w formalności.

Podatnicy mogą z łatwością znaleźć też w sieci bezpieczne i darmowe programy, które po zainstalowaniu na komputerze umożliwiają intuicyjne wypełnienie formularza, a następnie nadanie go do właściwego urzędu zgodnie z instrukcją. To łatwy sposób, ponieważ zdecydowana większość z takich programów zawiera szczegółową instrukcję, która prowadzi podatnika "za rękę" przez cały proces.

Oprócz tego istnieje również możliwość przesłania własnoręcznie wypełnionego zeznania za pośrednictwem Poczty Polskiej. Prawidłowo uzupełniony PIT-37 zakapowany w kopertę przesyłamy na adres właściwego urzędu skarbowego.

Nie zaprzątaj sobie głowy terminami i ulgami

Rządowy system Twój e-PIT nie wymaga od podatnika szczegółowej wiedzy z zakresu znajomości konkretnych dat i wysokości poszczególnych ulg. Rozwiązanie jest tak skonstruowane, aby każda osoba z łatwością i w intuicyjny sposób mogła w możliwie jak najkrótszym czasie wypełnić swoje zeznanie podatkowe.

Korzystając z rządowego i bezpiecznego Portalu Podatkowego, wykonasz następujące czynności:

  • zapiszesz kopię roboczą tworzonego dokumentu,
  • sprawdzisz status wysłanego dokumentu,
  • będziesz mieć dostęp do historii złożonych dokumentów.

Dzięki temu, że system jest sparowany z podawanymi przez nas wcześniej informacjami, większość rubryk wypełniana jest automatycznie. Najważniejsze jest jednak, aby nie zwlekać ze spełnieniem swojego obowiązku podatkowego, ponieważ im szybciej wypełnimy formularz, tym szybciej mamy szansę na zwrot podatku i wprowadzenie ewentualnych korekt i zmian w swojej deklaracji.

Czytaj także: https://innpoland.pl/191270,zwrot-podatku-pit-po-jakim-czasie-zostana-zwrocone-pieniadze-z-nadplaty

Co zrobić, by otrzymać zwrot podatku?

Aby uzyskać zwrot podatku, warto skorzystać z dostępnych ulg i środków, które umożliwią zminimalizowanie podatku do zapłacenia. Oto czynności, o których powinieneś pamiętać podczas wypełniania swoje deklaracji, chcąc być pewnym, że należny zwrot będzie jak najwyższy:

  • Uwzględnij wszystkie ulgi podatkowe,
  • Zachowaj i zgromadź dokumenty,
  • Skorzystaj z odliczeń,
  • Rozlicz się wspólnie,
  • Pamiętaj o darowiznach,
  • Rozlicz PIT elektronicznie,
  • Sprawdź status ulgi na dzieci,
  • Korzystaj z usług doradcy podatkowego,
  • Monitoruj zmiany przepisów.

Wszyscy podatnicy mają czas na wypełnienie najpopularniejszych deklaracji, czyli PIT-28 PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 maksymalnie do 30 kwietnia 2024 roku.

Za spóźnienie się ze złożeniem deklaracji fiskus będzie naliczał dodatkowe odsetki. Warto pamiętać też o tym, że urząd ma aż 45 dni od daty złożenia poprawnie wypełnionego formularza online na przelanie zwrotu podatku na wskazany w dokumencie rachunek bankowy.