Czy są jakieś zalety liczenia na kartce papieru albo w głowie w odróżnieniu od łatwo dostępnego kalkulatora? Jak najbardziej, z pewnymi rzeczami elektronika sobie nie poradzi. Możecie sprawdzić, jakie wy macie szanse.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Widoczny na obrazku matematyczny problem jest w stanie rozwiązać jedynie 60 proc. dorosłych Japończyków. Swojego czasu wzbudził sensację w kraju kwitnącej wiśni, ponieważ badania pokazały, że w latach 80. ten odsetek wynosił 90 proc. osób po 20 roku życia. A wszystkiemu może być winny łatwiejszy dostęp do elektroniki.
Matematyczna łamigłówka
Macie okazję pokazać urządzeniom, że potraficie coś więcej niż one. Albo po prostu miło spędzić czas na chwili rozrywki, główkowania i zająć się czymś innym niż praca. Rozgrzejmy więc pamięć albo przygotujmy kartkę i ołówek.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Gotowi? Nie oszukujemy i wytężamy mózgownice. Oto równanie:
9 - 3 ÷ ⅓ + 1 = ?
Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Jak poprawnie obliczyć równanie?
Mamy to? Pomyślmy więc, na czym polega sztuczka, że elektroniczne urządzenia mylą się w tym równaniu częściej niż człowiek? Opiera się ono na prostej kolejności zadań, ale kluczem jest sposób zapisu.
Uczniowie podstawówki nawet nie mrugną, gdy każemy im zapisać dzielenie z jedną cyfrą nad drugą, co na typowej klawiaturze zastępujemy częściej znakiem "/", a mnożenie z kolei potocznie zastępuje się gwiazdką albo używa literki "x", która w matematyce ma inne znaczenie.
I tak - dokładnie na tym polega też podchwytliwość kilku takich ćwiczeń. Łatwo jedno z drugim pomylić, kiedy sięgamy po pomocne urządzenia.
Przypomnijmy: najpierw wykonujemy działania w nawiasach, potem mnożenie lub dzielenie, na końcu dodawanie lub odejmowanie. Jeśli w równaniu dzielenie i mnożenie występuje obok siebie, to wykonujemy je w kolejności występowania, czyli od lewej do prawej.
W wypadku kalkulatora w chwili, gdy machcemy zapisać ten fragment w sposób "3/1/3" liczy to automatycznie jako dzielenie od lewej do prawej. Dlatego na kalkulatorze wyjdzie wam 9. Podczas gdy powinno być 3 ÷ (⅓).
Policzmy teraz:
9 - 3 ÷ (⅓) + 1 = ?
9 - 9 +1 = ?
0 +1 = 1
Prawidłowy wynik to 1
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Więcej matematycznych łamigłówek
Jeśli macie ochotę jeszcze pogłówkować, zapraszamy do kolejnego matematycznego ćwiczenia. Znając powyższe wskazówki, zapewne rozwiążecie je jeszcze szybciej.