Wiesz, że dzieci w piątej klasie podstawówki mogą poradzić sobie z tym równaniem w kilka sekund, a wielu dorosłych na sam jego widok dostaje migreny? Poświęć mu chwilę i przekonaj się, ile zostało ci wiedzy ze szkolnej ławy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Matematyczne ćwiczenia nie muszą być nudne, a co więcej – mogą być bardzo korzystne. Nawet kilka minut dziennie poprawia naszą koncentrację i daje satysfakcję z rozruszania mózgu, który wcale nie chce pamiętać wiedzy sprzed dekady albo kilku.
Matematyczna łamigłówka
Czy to rzeczywiście trudne zadanie czy podchwytliwa pułapka z prostym rozwiązaniem? Możecie sprawdzić sami. Odkładamy telefon, kalkulatory, aplikacje i inne elektroniczne gadżety. Zostajecie wy, wasza pamięć i równanie. Może też ołówek i kartka. Jak za starych czasów.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Gotowi? Nie oszukujemy i wytężamy mózgownice. Oto równanie:
52-12÷4x3+21÷7=?
Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Jak poprawnie obliczyć równanie?
Przysłowie mówi, że czym skorupka nasiąknie, tym na starość trąci. Więc czemu wahamy się na widok takich wzorów? Głównie dlatego, że nie korzysta się ze sporej części szkolnej wiedzy w codziennym życiu. A w nim nie brakuje zmartwień, w których kolejność wykonywania działań zupełnie nie pomoże.
Za to jest kluczem do tego zadania.
Przypomnijmy: najpierw wykonujemy działania w nawiasach, potem mnożenie lub dzielenie, na końcu dodawanie lub odejmowanie. Jeśli w równaniu dzielenie i mnożenie występuje obok siebie, to wykonujemy je w kolejności występowania, czyli od lewej do prawej.
52-(12÷4)x3+(21÷7)=?
52-(3x3)+3=?
52-9+3=?
43+3=46
Prawidłowy wynik to 46.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Więcej matematycznych łamigłówek
Jeśli macie ochotę jeszcze pogłówkować, zapraszamy do kolejnego matematycznego ćwiczenia. Znając powyższe wskazówki, zapewne rozwiążecie je jeszcze szybciej.