Sony kończy umowę z Discovery.
Sony kończy umowę z Discovery. Fot. Stevens Tomas/ABACA/Abaca/East News
Reklama.

Na szczęście dla wielu graczy - dotyczy to oferty filmów należących do korporacji Discovery, a nie gier. Nie mniej, jest to dotkliwa sprawa dla tych, co korzystali z konsol PlayStation jako szerzej pojętych platform do mediów, bo klienci bezpowrotnie stracą dostęp do zakupionych treści.

Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.

Co usuwa Sony?

Na konto użytkowników PlayStation trafia poniższa wiadomość:

Drogi Kliencie PlayStation, Od 31 grudnia 2023 r., ze względu na nasze umowy licencyjne z dostawcami treści, nie będzie już można oglądać żadnych wcześniej zakupionych produkcji Discovery, a zawartość zostanie usunięta z biblioteki wideo. Serdecznie dziękujemy za nieustające wsparcie. Dziękujemy, PlayStation Store

Sony

PlayStation Store

W zestawieniu usuwanych treści są popularne produkcje dokumentalne i reality show, od produkcji kryminalnych, po konspiracje UFO, tworzonych przez Discovery. Lista jest olbrzymia, to 1300 tytułów, a niektóre po kilka sezonów. Pełny spis znajdziecie tutaj.

Zasady dystrybucji cyfrowej

Te pozycje znikną z oferty PlayStation Store, a co za tym idzie, z bibliotek osób, które już je zakupiły. Bez rekompensaty. W mediach społecznościowych można znaleźć liczne posty wyrażające oburzenie użytkowników. Działanie Sony jest jednak w zupełności zgodne z zasadami serwisu, czyli zgodnie z prawem. A regulaminy, jak wiemy, mało kto czyta.

Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

Dlatego warto przypomnieć, że przy dystrybucji cyfrowej na takich platformach jak PS Store albo Steam, nie stajemy się właścicielami produktu, jak przy zakupie filmy albo gry w pudełku.

Oto jak wyglądają warunki korzystania z PlayStation Network:

  • 15.5. Użytkownik kupuje licencję osobistą umożliwiającą korzystanie z Produktów do celów prywatnych. Licencji na korzystanie z gier nie można przenieść, chyba że jest to dozwolone przez lokalne przepisy prawa.
  • 15.5.1. Oznacza to, że Produktu można używać w sposób opisany w licencji, ale użytkownik nie jest jego właścicielem.
  • 15.5.2. W trakcie procedury zakupu podajemy informacje o tym, gdzie można znaleźć warunki licencji.
  • 15.6. Usunięcie lub zamknięcie konta w sklepie może spowodować utratę dostępu do Produktu i możliwości korzystania z niego.
  • W punkcie 15.5 czytamy wyraźnie: kupujemy licencję osobistą, dzięki której możemy korzystać z produktów oferowanych w sklepie. Czyli przyzwolenie na to, by korzystać z danego przedmiotu.

    Jeśli sklep traci do niego licencję lub go wycofa, to my również się z nim pożegnamy. Kolejny podpunkt przypomina, że użytkownik nie jest właścicielem tak zakupionego produktu.

    Sony podpada w Wielkiej Brytanii

    Pod koniec 2023 roku japoński gigant nie po raz pierwszy mierzy się z niezadowolonymi użytkownikami. W tym wypadku nie chodzi o usuwanie tytułów, a o ceny w sklepie. Firmie zarzuca się rzekomo niesprawiedliwe praktyki.

    Zdaniem graczy z Wielkiej Brytanii ceny gier na PlayStation Store, wyłącznym sklepie do zakupu cyfrowych gier na konsole PlayStation, są zawyżone, a Sony nadużywa swojej dominującej pozycji. Jak informuje agencja Reuters, Japończyków pozwało łącznie 9 milionów osób.

    Czytaj także: