Na nietuzinkowy pomysł wpadli włodarze Tarnowa, gdzie zainstalowane kilkanaście miesięcy temu latarnie w parku biegowym nie będą już świecić się w nocy. Rozbłysną natomiast po wysłaniu specjalnego SMS-a przez biegaczy chcących trenować wieczorami. Z założenia pomysł ma doprowadzić do redukcji opłat za energię.
Reklama.
Reklama.
U podnóża Góry św. Marcina w Tarnowie zbudowano park biegowy. To kilka tras, które oświetla łącznie 20 latarni zasilanych prądem. Aby te nie czerpały zbędnej energii z miejskiej sieci, postanowiono wdrożyć system, który pozwala je odpalić na życzenie poprzez wysłanie SMS-a.
Latarnie na SMS w Tarnowie
Park biegowy jest wyposażony 20 latarni, z których część to lampy podwójne, oświetlające dwa tory do biegania. Nowe rozwiązanie oparte na technologii LED, choć już samo w sobie charakteryzuje się mniejszym poborem prądu w porównaniu do tradycyjnych lamp sodowych, ma jeszcze zwiększyć oszczędności energii elektrycznej.
– Mimo że jest to oświetlenie ledowe, a przez to pobór prądu jest zdecydowanie mniejszy niż w lampach sodowych, to nowe rozwiązanie, które zastosowaliśmy w tym miejscu ma przyczynić się do tego, że te oszczędności na energii elektrycznej będą jeszcze większe – przyznaje Krzysztof Kluza z Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie – powiedział w rozmowie z portalem naszemiasto.pl Krzysztof Kluza z ZDM w Tarnowie.
Miejscy urzędnicy zauważyli, że do zastosowanych rozwiązań można włączyć jeszcze jedną innowację. Uruchomili możliwość załączania latarni na życzenie poprzez wysłanie wiadomości tekstowej na specjalny numer telefonu.
– Obiekt znajduje się na obrzeżach miasta, stąd lampy nie muszą świecić się tam przez całą noc – komentuje Kluza.
Jak włączyć lampy SMS-em w Tarnowie?
Tarnów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom miłośników biegania po zmroku, wprowadzając nowatorski system zarządzania oświetleniem na Parku Biegowym Marcinka. Teraz to sami użytkownicy, dzięki prostemu procesowi wysyłania SMS-ów, mają kontrolę nad latarniami, nadając im energię na 60 minut intensywnego świetlenia.
Z włączeniem oświetlenia każdy poradzi sobie w łatwy i nieskomplikowany sposób. Wystarczy, że biegacz posiada zwykły telefon komórkowy, ponieważ to za jego pomocą wysyła SMS o treści " Biegam" pod numer telefonu 500-400-407. Opłata za wysłanie wiadomości jest zgodna z cennikiem każdego operatora, czyli po prostu kosztuje tyle samo co zwykły SMS.
Standardowo wysłanie jednej wiadomości uruchamia oświetlenie na 60 minut. W sytuacji, gdy biegacz chce przedłużyć ten czas, nie musi ponosić dodatkowych opłat. Wystarczy ponowne wysłanie SMS'a, a oświetlenie znów rozbłyśnie przez kolejną godzinę.
Zarządzanie oświetleniem w Tarnowie staje się bardziej interaktywne dzięki wprowadzeniu systemu aktywacji latarni za pomocą prostych wiadomości SMS. Krzysztof Kluza wyjaśnia, że "podobne rozwiązanie z powodzeniem działa już na osiedlu Koszyckim, gdzie mieszkańcy mają kontrolę nad oświetleniem kortu tenisowego". Teraz inicjatywa ta rozszerzyła się na Park Biegowy, a plany obejmują także inne obszary miasta, choć niekoniecznie będą to ulice.
Czytaj także:
Ceny za prąd w 2024 roku
Na łamach INNPoland informowaliśmy, że Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ostrzega, że ceny za prąd w 2024 roku mogą drastycznie wzrosnąć. Według jego prognoz za energię elektryczną będziemy mogli zapłacić nawet o 50 proc. więcej niż obecnie. Nowy rząd nie będzie miał łatwego zdania i najpewniej zdecyduje o tymczasowym zamrożeniu cen. Poniżej publikujemy limity zużycia prądu po wprowadzeniu najnowszej nowelizacji ustawy:
Dla gospodarstw domowych, limit zużycia energii wynosi teraz 3000 kilowatogodzin rocznie, wcześniej wynosił 2000 kWh. To oznacza, że gospodarstwa domowe mogą teraz zużywać więcej energii przy korzystniejszej cenie.
Dla gospodarstw domowych, które mają osobę z niepełnosprawnością, nowy limit wynosi 3600 kWh, w porównaniu do wcześniejszych 2600 kWh. Ta zmiana ma na celu zapewnienie dodatkowego wsparcia dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi.
W przypadku posiadaczy kart dużej rodziny oraz rolników, limit zużycia energii wynosi teraz 4000 kWh, podczas gdy wcześniej wynosił 3000 kWh.