Pamiętacie o 125 zł upustu na rachunku za prąd? Jeśli do tej pory się tym nie interesowaliście, czas najwyższy. Zostały dwa dni na spełnienie warunków otrzymania upustu. Co trzeba zrobić, żeby dostać te pieniądze? Wyjaśniamy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Na spełnienie warunków otrzymania obniżki rocznego rachunku za prąd mamy czas do 15 grudnia. Zostały więc zaledwie dwa dni, by zyskać 125 złotych. Skąd ta suma?
Od września obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Klimatu, które wprowadza rabat na rachunkach za energię elektryczną. Przedsiębiorstwa energetyczne działające na terenie kraju mają w swoich rozliczeniach z gospodarstwami domowymi obniżyć w 2023 roku kwotę należności o 12 proc. iloczynu średniej ceny energii elektrycznej opublikowanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki za 2022 rok oraz wolumenu energii wynoszącego 2523 kWh.
W skrócie: to średni miesięczny rachunek za prąd statystycznego Polaka. W praktyce wychodzi nam kwota 125,34 zł. Obowiązuje ona wszystkich dostawców energii, mają oni tak samo jednorazowo obniżyć rachunek.
Na upust mogą liczyć wszystkie gospodarstwa domowe, które spełnią jeden z kilku wskazanych przez resort warunków. Oto ich lista:
wyrażenie zgody na korespondencję, w tym otrzymywanie faktur VAT drogą elektroniczną;
wyrażenie zgody na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o oferowanych produktach i usługach;
potwierdzenie poprawności swoich danych u sprzedawcy energii;
zmniejszenie w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r. a wrześniem 2023 r. zużycia energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022;
korzystanie z podwyższonych limitów zużycia w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej (dotyczy gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny, z osobą z niepełnosprawnością lub rolników).
Co trzeba zrobić, żeby dostać upust?
Cóż, trzeba po prostu spełniać któryś z tych warunków. Wystarczy jeden, nie trzeba spełniać wszystkich. Czas na spełnienie choćby jednego z warunków: 2, 3 i 4 jest do 15 grudnia 2023. Uwaga: w wielu przypadkach można je załatwić w biurze obsługi klienta, również tym wirtualnym. Warunki 5 oraz 6 można spełnić do 31 grudnia 2023.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Uwaga: aby skorzystać z upustu, nie trzeba składać żadnych wniosków. Po prostu trzeba spełniać któryś z warunków. Zwrot zostanie uwzględniony przy fakturze za energię elektryczną, która obejmuje rozliczenie za rok 2023.
Ceny prądu zamrożone
Przypomnijmy, że na podpis prezydenta czeka ustawa o mrożeniu cen prądu. Zapisano w niej, że będą one zamrożone przez pierwsze sześć miesięcy 2024 r. Maksymalna cena energii dla gospodarstw domowych ma wynosić 412 zł/MWh netto do obecnego poziomu limitu zużycia (pomniejszonego o 50 proc.). Oznacza to, że limity wyniosą:
1500 kWh – dla gospodarstw domowych,
1800 kWh – dla gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnościami,
2000 kWh – dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Po przekroczeniu tych limitów stawka ma wynosić 693 zł/MWh. Dokładnie taka ma być cena prądu również dla samorządów, podmiotów użyteczności publicznej, rolników, małych i średnich przedsiębiorców oraz spółek komunalnych prowadzących kluby sportowe.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
To projekt poselski przygotowany przez KO i Polskę 2050 wraz z Trzecią Drogą, czyli nową większość parlamentarną. Ustawa przewiduje rozwiązania chroniące końcowych odbiorców energii do 30 czerwca 2024 r., czyli mówiąc ogólnie: na pół roku.
Senat podjął uchwałę o przyjęciu ustawy bez poprawek. Za głosowało 58 senatorów, 25 wstrzymało się od głosu. Głosu przeciw nie oddał nikt. Senat zajął się sprawą w iście ekspresowym tempie.
Dziś rano senacka komisja gospodarki opowiedziała się za przyjęciem ustawy bez poprawek. Jako przyczynę podano krótki termin, jaki pozostał do jej wejścia w życie. Przypomnijmy: to niecałe 3 tygodnie (od momentu uchwalenia ustawy), bo przepisy muszą zacząć działać od 1 stycznia 2024 r.