
NBP oblicza i publikuje cztery miary inflacji bazowej. Wyłączają one z cen składniki o dużej zmienności lub podlegające kontroli państwa, co pomaga zrozumieć stan inflacji w kraju, jak komunikuje bank centralny.
Wskaźniki inflacji bazowej
To koszyk około 1500 produktów z wyłączeniem: cen żywności i energii, cen administrowanych, cen najbardziej zmiennych oraz 15 proc. średniej obciętej (uwzględnia ceny, które mocno się zmieniają, zarówno w górę, jak i w dół).
Narodowy Bank Polski prezentuje kilka różnych miar inflacji bazowej, aby lepiej zrozumieć dynamikę cen. Wskaźnik z wyłączeniem cen żywności i energii jest używany najczęściej przez ekonomistów i bankierów.
Tak wyglądają cztery składniki wskaźnika inflacji bazowej, opublikowane przez NBP
Ekonomista Marek Zuber w rozmowie z INNPoland zaznaczał, że od pierwszego kwartału 2023 roku prognozował, iż na koniec bieżącego roku inflacja w Polsce będzie na poziomie 9 procent.
Zobacz także
Przypominamy, że celem inflacyjnym NBP jest osiągnięcie poziomu 2,5 proc. Nie zanosi się na to, aby stało się to jeszcze przed 2024 rokiem.
"Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. i ma charakter średniookresowy" – czytamy w celach polityki pieniężnej banku.
Stan inflacji w Polsce
W piątek 15 grudnia 2023 r. Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił nowe dane dotyczące wzrostu cen w Polsce. Jak wynika z komunikatu, inflacja w listopadzie 2023 r. wyniosła 6,6 proc. rdr. Natomiast w porównaniu do października 2023 r. ceny wzrosły o 0,7 proc.
W ostatnich kilkunastu miesiącach inflacja kształtowała się następująco:
Z archiwum danych GUS wynika, że ostatni raz inflację oscylującą wokół 6,6 proc. widzieliśmy w Polsce w październiku 2021 r. Wówczas wzrost cen wyniósł 6,8 proc. rdr.