
Pomidory droższe o kilkadziesiąt procent
Na bazarkach w grudniu na próżno szukać krajowych produktów. Dominują owoce i warzywa np. z Hiszpanii, Azerbejdżanu, Maroka czy Dominikany. To niejedyna zmiana - gołym okiem widać też zmianę w cenach, niekorzystną dla portfeli klientów.
Zobacz także
W ocenie klientów, z którymi na warszawskim bazarku rozmawiał "Wprost", drogo już było, a teraz mamy "drożyznę do kwadratu". Najwięcej konsumentów skarży się na rosnące ceny pomidorów. Za te warzywa płacimy więcej nie z miesiąca na miesiąc, a z tygodnia na tydzień.
Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni pomidory malinowe podrożały o jedną czwartą. Jeśli porównamy obecne ceny z tymi sprzed miesiąca czy dwóch to podwyżka jest jeszcze bardziej dotkliwa.
W lipcu i sierpniu 2023 r. te czerwone warzywa kosztowały 6–8 zł/kg. Na początku września ceny wzrosły do 10 zł/kg. Na przełomie września i października za pomidory malinowe trzeba było zapłacić 11–12 zł/kg. W połowie października ceny podskoczyły do 14 zł/kg, a w listopadzie – do 15 zł/kg.
To jednak nie koniec galopady cen. W ubiegłym tygodniu popularne warzywa kosztowały już 18 zł/kg. W weekend pomidory malinowe przebiły kolejną barierę – 20 zł/kg. Sprzedawcy przekonują w rozmowie z dziennikiem, że niektórzy rezygnują z zakupu pomidorów, widząc takie ceny.
Jednak do tegorocznych rekordów sporo nam jeszcze brakuje - w marcu informowaliśmy w INNPoland.pl, że pomidory malinowe kosztowały aż 38 zł/kg.
Poza tym w ostatnim czasie o kilkadziesiąt procent wzrosły także ceny fasoli, cytrusów i ogórków. Wielu klientów deklaruje, że rezygnuje z zakupu ulubionych produktów, ponieważ ich ceny są zbyt wysokie.
Inflacja spada, ale... rośnie
Klienci zastanawiają się, jak to możliwe, że na bazarach jest drożej, skoro oficjalnie wzrost cen hamuje. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, z najnowszego szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że inflacja w listopadzie 2023 r. wyniosła 6,5 proc. rdr. W październiku wzrost cen osiągnął wartość 6,6 proc., więc możemy mówić o delikatnym spadku.
Jednak jeśli spojrzymy na wyliczenia w ujęciu miesiąc do miesiąca, to nie jest aż tak kolorowo. w porównaniu do października 2023 r. ceny wzrosły bowiem o 0,7 proc.
Zobacz także
Ze szczegółowych danych GUS wynika, że w listopadzie ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 7,2 proc. rdr. i o 0,8 proc. mdm. Nośniki energii podrożały o 7,9 proc. rdr. i potaniały o 0,1 proc. mdm. Z kolei paliwa do prywatnych środków transportu potaniały o 5,7 proc. rdr. i podrożały o 8,8 proc. mdm.