INNPoland_avatar

Nie daj zrobić się w konia przestępcom. Policja zdradza patenty na zakupy w sieci

Adam Bysiek

19 grudnia 2023, 17:45 · 3 minuty czytania
Trwający okres przedświąteczny to czas gorączkowych zakupów, gdy konsumenci zamawiający prezenty w sieci są narażeni na działanie oszustów. Policjanci na swojej stronie podkreślają, że warto być czujnym i zradza przy okazji kilka sposobów na to, jak ustrzec się przez przestępcami.


Nie daj zrobić się w konia przestępcom. Policja zdradza patenty na zakupy w sieci

Adam Bysiek
19 grudnia 2023, 17:45 • 1 minuta czytania
Trwający okres przedświąteczny to czas gorączkowych zakupów, gdy konsumenci zamawiający prezenty w sieci są narażeni na działanie oszustów. Policjanci na swojej stronie podkreślają, że warto być czujnym i zradza przy okazji kilka sposobów na to, jak ustrzec się przez przestępcami.
Policja podpowiada jak nie paść ofiar oszustów w sieci Karolina Misztal/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wyjątkowa okazja lub cena dużo niższa od regularniej nie zawsze musi oznaczać, że mamy do czynienia usiłowaniem oszustwa. Warto jednak być czujnym i zweryfikować osobę lub podmiot, z którym chcemy dokonać transakcji.


Policja ostrzega przed świętami

Ostatnie dni przed wigilią i czas świątecznego obdarowywania prezentami to najgorętszy okres dla łowców promocji. W tym czasie oferty sprzedawców zaczynają się obniżać nawet o kilkadziesiąt procent.

Popularność tego okresu jest bardzo duża. To również czas dla oszustów, dlatego należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które mogą uchronić przed utratą pieniędzy – czytamy na stronie opolskiej policji.

Rosnące zainteresowanie wśród Polaków dokonywanie zakupów online sprawia, że sieć stała się areną, na której przestępcy prześcigają się w wymyślaniu nowych sposobów na to jak wyłudzić pieniądze od potencjalnych klientów. W związku z tym policjanci opublikowali listę działań, które mają zminimalizować liczbę oszukanych osób.

  • Kupując przez Internet, kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność,
  • Zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą sklepu internetowego, w razie oszustwa pozwoli to policji w ustaleniu sprawcy,
  • Przy płatności internetowej zwracaj uwagę na wiarygodność strony. Do płatności za zakupy wykorzystuj tylko oficjalne strony bankowe i aplikacje. Nie wchodź w nieznane linki i odnośniki.
  • Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Jak nie dać się oszukać w sklepie?

Sporo zgłoszeń poszkodowanych przez przestępców osób dotyczy również przestępstw dokonanych podczas konwencjonalnych zakupów. Tutaj również policja podpowiada, jak nie paść ofiarą naciągaczy i bandytów.

  • W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
  • Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej, płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi. Nie pokazuj innym zawartości portfela, płacąc za zakupy.
  • Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.
  • Podróżując środkami komunikacji zbiorowej, nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
  • Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

W trakcie świątecznych zakupów, nie zapominajmy o podstawowych zasadach zdrowego rozsądku. Jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa, może warto się zastanowić i dokładnie sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z oszustwem – apelują policjanci.

Czytaj także: https://innpoland.pl/189070,oszustwo-na-biedronke-przestepcy-rozsylaja-falszywe-linki

akupy w internecie, czyli sport narodowy Polaków

Jak informowaliśmy na łamach INNPoland Polacy lubią robić zakupy w sklepach online. Do takich wniosków można dojść czytając raport ExpertSender. Prawie 80 proc. naszych rodaków z dostępem do internetu robi w sieci zakupy.

31 proc. osób przyznało się, że wydaje na sprawunki online od 101 do 300 zł miesięcznie. Niewiele mniej, bo 28 proc. badanych, zadeklarowało sumy miesięcznych wydatków w granicach 301-500 zł.