Badacze zajmujący się cyberbezpieczeństwem wykryli grupę niebezpiecznych aplikacji. Zaszyty w nich kod pozwala na przejęcie kontroli nad smartfonem i wykradanie danych oraz pieniędzy. Użytkownicy aplikacji mogą też dostać "w prezencie" bankowego trojana albo oprogramowanie szpiegujące.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Zespół badawczy McAfee Mobile zidentyfikował backdoora dla systemu Android zaimplementowanego przy użyciu Xamarin, platformy typu open source, która umożliwia tworzenie aplikacji na Androida i iOS. Xamalicious próbuje uzyskać uprawnienia dostępności za pomocą socjotechniki. Następnie komunikuje się z serwerem dowodzenia i kontroli, aby ocenić, czy warto przystąpić do drugiego etapu ataku.
Jeśli decyzja jest pozytywna, na zainfekowanym smartfonie lądują pliki, które pozwalają w pełni wykorzystać kontrolę nad urządzeniem i wykonywać oszukańcze działania. Jakie? Na przykład klikanie reklam czy instalowanie innych aplikacji bez zgody użytkownika.
Badacze McAfee zauważają, że w ten sposób na telefon użytkownika może trafić oprogramowanie szpiegujące lub trojan bankowy. Zidentyfikowali także powiązanie między platformą Xamalicious a aplikacją wyłudzającą reklamy "Cash Magnet". Automatycznie klika ona w reklamy, instaluje aplikacje i wykonuje inne działania w celu oszukańczego generowania przychodów.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
"Zidentyfikowaliśmy około 25 różnych złośliwych aplikacji, które niosą ze sobą to zagrożenie. Niektóre warianty są dystrybuowane w Google Play od połowy 2020 roku. Aplikacje wskazane w tym raporcie zostały aktywnie usunięte przez Google z Google Play przed naszym zgłoszeniem" – piszą eksperci.
Jak się uchronić przed złodziejami?
Dodają, że sądząc po liczbie instalacji, aplikacje te mogły zainfekować co najmniej 327 000 urządzeń z Google Play. Ale "zagrożenie pozostaje bardzo aktywne".
Trojany dla systemu Android/Xamalicious to aplikacje związane ze zdrowiem, grami, horoskopem i produktywnością. Większość tych aplikacji jest nadal dostępna do pobrania na zewnętrznych platformach handlowych.
"Na podstawie naszych danych telemetrycznych zaobserwowaliśmy, że bardziej dotknięci użytkownicy pochodzą z kontynentu amerykańskiego, a największa aktywność występuje w USA, Brazylii i Argentynie. W Europie klienci również zgłaszali infekcję, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Niemczech".
Oto lista zainfekowanych aplikacji:
Essential Horoscope for Android
3D Skin Editor for PE Minecraft
Logo Maker Pro
Auto Click Repeater
Easy Calorie Calculator
Sound Volume Extender
NUMEROLOGY: PERSONAL HOROSCOPE &NUMBER PREDICTIONS
Track Your Sleep
Sound Volume Booster
Astrological Navigator: Daily Horoscope & Tarot
Universal Calculator
Cyberprzestępcy atakują gry dla najmłodszych
Eksperci z ESET ostrzegają, że nasilają się ataki szkodliwego oprogramowania, często odnajdywanego w aplikacjach skierowanych do dzieci. Pojawia się w grach dystrybuowanych przez firmy trzecie i w podróbkach znanych tytułów.
Jak podaje serwis Telepolis, firma ESET ostrzega przed szkodliwym oprogramowaniem, szybko rozprzestrzeniającym się na telefonach z Androidem.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Specjaliści od cyberbezpieczeństwa z ESET wskazują na problem z tzw. adware, oprogramowaniem wyświetlającymi reklamy w grach. Zagrożone jest to o nazwie Andreed, obecne w wersjach gier ze sklepów firm trzecich. Oferują one gierki darmo albo w korzystnych promocjach, kusząc zarówno najmłodszych, jak i ich opiekunów.
Z problematycznych tytułów wymienione zostały: Tasty Planet Forever, Geometry Jump i My Singing Monsters Composer. Szkodliwe oprogramowanie może wyświetlać treści, które nie powinny być przeznaczone dla dzieci, w miejscu typowych mobilnych reklam.
Problematyczne są także fałszywe wersje popularnych gier, jak Roblox, które nieświadomi użytkownicy mogą pobrać na swoje smartfony.
Przenoszą one też szkodliwe programy typu Agent.ZCB oraz Spy.SpinOK - to są spyware których celem jest wykradanie naszych danych. Obecne są również w filmach i muzyce, pobieranych z niezaufanych miejsc w Internecie.
Gry mobilne i inne aplikacje należy pobierać jedynie z oficjalnych źródeł, czyli w wypadku smartfonów z systemem Android, sklepu Google Play.