Donald Tusk odwołał dwoje członków rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego – Joannę Strzesak-Rochewicz i Piotra Kielocha. O decyzji premiera BGK poinformował w oficjalnym komunikacie.
Reklama.
Reklama.
Informacja o odwołaniu dwóch członków rady nadzorczej BGK została przekazana w oficjalnym komunikacie. Bank Gospodarstwa Krajowego podkreśla, że ta decyzja została podjęta osobiście przez Prezesa Rady Ministrów. Porządki, jakie przeprowadza Donald Tusk w państwowym banku, wpisują się w szerszy kontekst obiecywanych w kampanii wyborczej zmian w spółkach Skarbu Państwa i instytucjach państwowych.
Tusk odwołał członków rady nadzorczej BGK
To kolejne decyzje personalne dotyczące pracowników i członków rad nadzorczych pełniących swoje funkcje w spółkach o strategicznym znaczeniu dla kraju. Póki co ze swoimi stanowiskami pożegnały się jedynie osoby, które awansowały lub zostały zatrudnione w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy.
Piotr Kieloch trafił do rady nadzorczej BGK w marcu 2023 roku. Bank wydał wówczas komunikat, w którym wskazano, że nieprzerwanie od 2015 roku pracował on jako adwokat. Wskazywano też na jego kompetencje i "doświadczenie przy prowadzeniu m.in. projektów upadłościowych i restrukturyzacyjnych podmiotów gospodarczych z sektorów gospodarki oraz doradztwa strategicznego i obsłudze prawnej spółek handlowych".
Z kolei w maju 2023 roku do rady nadzorczej BGK trafiła Joanna Strzesak-Rochewicz. W latach 2008-2022 związana była z Grupą Azoty, jednym z największych producentów nawozów w Polsce. W tym czasie pełniła różnorodne funkcje, zaczynając od stanowiska audytora wewnętrznego, aż po objęcie stanowisk kierowniczych. Jej doświadczenie obejmowało również funkcję Dyrektora Departamentu Korporacyjnego Audytu Wewnętrznego oraz Menadżera ds. Zarządzania Zgodnością.
Strzesak-Rochewicz była silnie związana ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości. Od 2022 roku pracowała na stanowisku zastępcy Dyrektora Departamentu Instrumentów Rozwojowych w kancelarii premiera. W tej roli miała okazję uczestniczyć w procesach decyzyjnych związanych z rozwojem kraju i instrumentami finansowymi wspierającymi różne obszary gospodarki.
To dopiero początek. Czystki pod koniec stycznia 2024
Choć nie brakuje już przykładów oczyszczania instytucji państwowych i spółek Skarbu Państwa z osób bezpośrednio związanych ze Zjednoczoną Prawicą, proces ten dopiero się rozpoczyna. Nasz rozmówca związany Koalicją Obywatelską twierdzi, że "potężnych zmian można się spodziewać w ciągu kilku tygodni". Twierdzi też, że kulminacyjnym momentem będzie Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskiej Grupy Energetycznej S.A.
Właśnie wówczas ma pojawić się szansa na odwołanie Janiny Goss, bliskiej przyjaciółki Jarosława Kaczyńskiego. Zebranie zaplanowano na 31 stycznia. Goss z PGE związana jest od 2016 roku, zasiada w radzie nadzorczej spółki.