Ledwo pojawiło się podniesione do 800 złotych świadczenie rodzinne, do akcji ruszyli oszuści, próbujący uszczknąć coś dla siebie. Rozsyłają wiadomości i dzwonią z ofertami fikcyjnej pomocy w uzyskaniu pieniędzy. Resort rodziny ostrzega przed takimi praktykami i powtarza do znudzenia: o 800+ nie trzeba się starać, świadczenie jest podwyższane automatycznie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Nieuczciwe osoby wykorzystują wypłatę z programu Rodzina 800 plus do wyłudzania pieniędzy – ostrzega Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort wyjaśnia, że oszuści "czasami dzwonią lub piszą wiadomości z ofertą fikcyjnej pomocy w wypełnieniu wniosku w sprawie świadczenia wychowawczego".
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało w komunikacie na swojej stronie internetowej, że docierają do nich informacje, że "nieuczciwe osoby wykorzystują wypłatę z programu Rodzina 800 plus do wyłudzania pieniędzy".
"Resort apeluje o zachowanie ostrożności i rozwagi. Kwota świadczenia wychowawczego jest zwiększana automatycznie – nie trzeba wypełniać żadnego nowego wniosku. Wypłaty z programu Rodzina 800+ są realizowane w tych samych terminach, co dotychczas, ale w nowej wysokości. Rodzice informowani są o tym fakcie elektronicznie" – czytamy w komunikacie.
Ministerstwo podkreśla również, że "nieprawdziwe są informacje o rzekomym wyrównaniu świadczenia do kwoty 800 zł za rok ubiegły". Takie wyrównanie nie jest przyznawane, pisaliśmy już o tym w INNPoland.pl.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Zmiana (rzekome wyrównanie) miałaby dotyczyć okresu od sierpnia do grudnia 2023 roku. Ta informacja jest nieprawdziwa. Rzecznik ZUS już w listopadzie informował, że do Zakładu napływają zgłoszenia od klientów, chcących złożyć wniosek o podwyższenie świadczenia.
Wedle jego słów, zachęcający do tego druk miał zostać udostępniony na różnych platformach mediów społecznościowych. Jak widać, fałszywa informacja dalej żyje własnym życiem.
Resort rodziny podkreśla, że by uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na kolejny okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego, należy złożyć wniosek do ZUS wyłącznie przez Internet. Za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania:
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Świadczenie wychowawcze przekazywane jest w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowych.
Wnioski będą potrzebne później
Jednak jeśli beneficjenci będą chcieli pobierać 800 plus po 1 czerwca 2024 r., to będą musieli złożyć kolejny wniosek na nowy okres rozliczeniowy. ZUS rozpocznie zbieranie dokumentów 1 lutego 2024.
Wszyscy rodzice, którzy złożyli wnioski na obecny okres świadczeniowy, mają zapewnione wypłaty. ZUS automatycznie podniesie świadczenie i od stycznia wypłaci je w wyższej kwocie. Pieniądze zostaną wypłacone na to samo konto, na które rodzice otrzymywali dotychczasowe świadczenie.
Według danych rządu do świadczenia uprawnionych będzie 6 mln 668 tys. dzieci, a program pochłonie 24 mld zł więcej z budżetu państwa. Prezeska ZUS dodała jednak, że w kolejnych latach zakładany jest spadek wydatków na ten program.
Powodem jest zmniejszająca się populacja dzieci w wieku 0-17 lat – dzieci rodzi się mniej, a starsze roczniki zaczynają wchodzić w dorosłość.