Jak informuje ARiMR, to drugi nabór o taką dotację w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Do tej pory napłynęło 23,5 tys. wniosków na kwotę ponad 293 mln złotych na wymianę dachów z materiałów zawierających azbest. Wsparcie kierowane jest do rolników.
Jak czytamy na stronie ARiMR, wsparcie może być udzielone osobie fizycznej, która podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2022 r. poz. 933, z późn. zm.) jako rolnik lub której przyznano płatności bezpośrednie w rozumieniu ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1775) co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o objęcie wsparciem, jeżeli:
Wsparcia udziela się na wymianę pokrycia dachu wykonanego z wykorzystaniem wyrobów zawierających azbest (popularnie zwanego eternitem) przez zastąpienie go nowym pokryciem dachu wolnym od wyrobów zawierających azbest na budynkach służących do produkcji rolniczej, na powierzchni nie większej niż 500 m2.
Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej (podjętą jeszcze w 2002 roku) do 2032 roku Polska ma pozbyć się tego szkodliwego materiału. Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terytorium kraju obejmuje m.in. dachy z płytami falistymi i płyty z azbestem w ścianach.
Maksymalna powierzchnia dachu objętego wsparciem to 500 m kwadratowych, a dofinansowanie wynosi 40 zł za metr kwadratowy, czyli maksymalnie wyniesie 20 tys. zł.
O pomoc nie mogą ponownie ubiegać się ci, którym przyznano ją w ramach naboru prowadzonego od 17 października do 15 listopada 2022 roku.
Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR - PUE, pod tym adresem.
Przy składaniu wniosku należy załączyć zdjęcie zrealizowanej inwestycji. "W wyjątkowych sytuacjach (np. w przypadku gdy zdjęcia będą nieczytelne lub na ich podstawie nie będzie możliwe jednoznaczne potwierdzenie zrealizowania wymiany dachu) Ostateczny Odbiorca Wsparcia może zostać wezwany do wykonania zdjęć geotagowanych z wykorzystaniem aplikacji Mobilna ARiMR. W sytuacji, gdy Ostateczny Odbiorca Wsparcia nie będzie mógł wykonać zdjęć geotagowanych, Agencja może wówczas zlecić kontrolę w miejscu realizacji przedsięwzięcia" – informuje ARiMR.
Logowanie wnioskodawcy odbywa się z wykorzystaniem numeru identyfikacyjnego z krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (numer EP).
"W przypadku braku numeru identyfikacyjnego, wnioskodawca najpierw powinien wystąpić o jego nadanie, a następnie po jego otrzymaniu, przejść proces rejestracji nowego konta na PUE" – czytamy na stronie ARiMR.
Azbest to mikroskopijne włókna krzemianowe, czterokrotnie cieńsze od ludzkiego włosa. Do tego tanie, dzięki czemu często lądowały w pokryciach dachów oraz w ścianach. Uwolnione włókna stają się zagrożeniem dla zdrowia, jeśli dostaną się do ludzkiego układu oddechowego.
Trafiają do pęcherzyków płucnych, skąd się już nie wydostaną. Wywołują przede wszystkim tak zwaną azbestozę objawiającą się dusznościami i uporczywym kaszlem. Powodują też zapalenie opłucnej. Azbest poważnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc, opłucnej lub krtani, a skutki wdychania tej substancji mogą dać o sobie znać po dwóch-trzech dekadach od kontaktu.
O szkodliwości azbestu mówiono przez kolejne dekady od upadku komunizmu. Problem miał rozwiązać program oczyszczania Polski z azbestu, rozpisany na lata 2009-2032, a ogłoszony jeszcze w 2003 roku.
O niepokojących wnioskach Najwyższej Izby Kontroli z 2016 roku pisaliśmy na INNPoland.
Czytaj także: https://innpoland.pl/127683,jeszcze-dwiescie-lat-trucia-priorytetowy-program-kolejnych-polskich-ekip-rzadzacych-praktycznie-nie-funkcjonuje