Renta szkoleniowa to jedno ze świadczeń pieniężnych wypłacanych przez ZUS. Jest przekazywane ubezpieczonym, którzy bez zmiany kwalifikacji nie są już zdolni do pracy. To ważne dla osób, które muszą nauczyć się czegoś nowego, by móc pracować. Co to jest i ile wynosi renta szkoleniowa? Kto może się o nią ubiegać?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Osoba, która ze względu na niezdolność do pracy w swoim zawodzie zmuszona jest do przekwalifikowania, może starać się o rentę szkoleniową. Świadczenie to przyznawane jest przed Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać?
Renta szkoleniowa to świadczenie, które daje możliwość nabycia kwalifikacji zawodowych w nowym zawodzie. Chodzi o sytuację, gdy dana osoba utraciła możliwość wykonywania pracy. Daje ona czas na zdobycie nowych umiejętności i kwalifikacji, które pomogą w przebranżowieniu się.
O zasadności przyznania renty szkoleniowej decyduje lekarz orzecznik. Bierze pod uwagę nie tylko stan zdrowia ubezpieczonego, ale i jego fizyczne i psychiczne możliwości. Podczas pobierania renty szkoleniowej ubezpieczony jest kierowany przez ZUS do powiatowego urzędu pracy, który znajduje dla niego odpowiednie szkolenia i kursy.
Renta szkoleniowa może być wypłacana z dwóch źródeł:
ze środków ubezpieczenia rentowego, gdy niezdolność do pracy jest skutkiem ciężkiej choroby lub wypadku poza miejscem pracy ubezpieczonego;
ze środków ubezpieczenia wypadkowego, gdy brak możliwości wykonywania zawodu przez poszkodowanego jest skutkiem wypadku w pracy, w drodze do lub z miejsca zatrudnienia lub chorobą zawodową.
Rzućmy okiem na definicje. Osoby ubiegające się o świadczenie w postaci renty szkoleniowej z ZUS to osoby niezdolne do pracy, posiadające wymagany okres składkowy i nieskładkowy.
Z kolei jako niezdolną do pracy określa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy, nawet po przekwalifikowaniu.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi odpowiednio:
1 rok, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
2 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
3 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
4 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
5 lat, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Co to jest niepełny okres składkowy i nieskładkowy?
Nieosiąganie wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych nie zawsze jest równoznaczne z brakiem możliwości starania się o rentę szkoleniową.
Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie była zgłoszona do ubezpieczenia:
przed ukończeniem 18 lat lub w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu nauki w szkole (podstawowej, ponadgimnazjalnej, wyższej) oraz
do dnia powstania niezdolności do pracy posiadała okresy składkowe, wtedy warunek posiadanego stażu pracy uważa się za spełniony.
Kiedy okres składkowy i nieskładkowy nie obowiązuje?
Przyznawanie renty szkoleniowej odbywa się niezależnie od warunku osiągania odpowiedniego okresu składkowego i nieskładkowego w sytuacji, jeśli niezdolność do pracy jest skutkiem:
wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
wypadku przy pracy,
choroby zawodowej.
Wysokość renty szkoleniowej
Renta szkoleniowa nie może być niższa niż najniższa renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy i wynosi 75 proc. podstawy wymiarurenty. Obecnie jest to 1191,33 zł miesięcznie.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
W przypadku niezdolności do pracy powstałej w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, renta wypłacana jest z funduszu wypadkowego i wynosi 100 proc. podstawy wymiaru renty.
Jak długo można pobierać rentę szkoleniową?
Wniosek o rentę składa się do ZUS nie później niż na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy. Decyzja jest wydawana w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
Po otrzymaniu decyzji, ubezpieczony kierowany jest do powiatowego urzędu pracy, który przedstawia oferty kursów i szkoleń służących przekwalifikowaniu zawodowemu. W czasie nabywania nowych umiejętności takiej osobie przysługuje renta szkoleniowa, która początkowo przyznawana jest na 6 miesięcy. Dopiero na podstawie wniosku starosty okres ten może ulec:
wydłużeniu o kolejne 30 miesięcy niezbędne do uzyskania nowych kwalifikacji lub
skróceniu, jeśli starosta nie ma możliwości przekwalifikowania zawodowego, osoba pobierająca rentę nie rokuje odzyskaniem zdolności do pracy lub nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.