W zarobkach duchownych w Krajowej Izbie Skarbowej zaczęto głośno mówić w 2019 roku. Jak pisaliśmy na INNPoland, wszystko zaczęło, kiedy "Gazeta Wyborcza" poinformowała wówczas, że skarbówka zatrudnia 9 kapelanów. Od tamtej pory ich zatrudnienie wzrosło do 13 (w tym jeden na pół etatu). Ile zarabiali w 2023 roku?
Szczegółowe informacje uzyskali dziennikarze portalu o2.pl, kontaktując się z poszczególnymi Izbami Administracji Skarbowej. Podane niżej kwoty to wynagrodzenie podstawowe, bez dodatków za wieloletnią służbę czy stopień wojskowy. Wygląda to następująco:
Ministerstwo Finansów twierdzi, że do obowiązków kapelanów należy m.in. organizowanie opieki duszpasterskiej dla obecnych i emerytowanych pracowników Krajowej Administracji Skarbowej i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, a także ich rodzin. Prowadzą ponadto... zajęcia z etyki.
Ich obecność ma przyczynić się do kreowania właściwych postaw etycznych i społecznych.
Jak informuje resort, wspierają oni pracowników i funkcjonariuszy Służby Celnej w zakresie:
Wedle resortu finansów "mają dbać o należyty profesjonalizm pracowników KAS i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej" a także o "dobro duchowe i religijne". Informacje te zostały udostępnione w odpowiedzi na interpelację posłów Lewicy w 2021 roku, w projekcie, który miał usunąć duszpasterzy z szeregów pracowników KAS.
Ciekawi was ile zarabia ksiądz i jak w ogóle zacząć taką karierę? Pisaliśmy o tym na INNPoland. Przy kwotach należy mieć na uwadze, że poniższy artykuł pochodzi z 2022 roku i mogły ulec waloryzacji oraz zmianom.
Na początku, zanim jednak przejdziemy do zarobków, zacznijmy od podstaw, czyli jak zostać księdzem. Przede wszystkim najpierw trzeba ukończyć wyższe seminarium duchowne, a żeby się tam dostać, należy mieć zdaną maturę, zaliczyć rozmowę kwalifikacyjną oraz zdać egzamin z wiedzy na temat religii katolickiej.