INNPoland_avatar

Orlen ma nowego tymczasowego prezesa. Ten właściwy zostanie wyłoniony w konkursie

Konrad Bagiński

07 lutego 2024, 12:38 · 3 minuty czytania
Trzęsienie ziemi i trzy miesiące spokoju: tak można określić sytuację w Orlenie. Stara rada nadzorcza została odwołana, nowa powołana, płocki koncern ma też p.o. prezesa. Spółka ogłosiła, że nowym "pełnoprawnym" prezesem zostanie osoba, która wygra konkurs. Kim jest nowy p.o. prezesa i z kim będzie zarządzał spółką?


Orlen ma nowego tymczasowego prezesa. Ten właściwy zostanie wyłoniony w konkursie

Konrad Bagiński
07 lutego 2024, 12:38 • 1 minuta czytania
Trzęsienie ziemi i trzy miesiące spokoju: tak można określić sytuację w Orlenie. Stara rada nadzorcza została odwołana, nowa powołana, płocki koncern ma też p.o. prezesa. Spółka ogłosiła, że nowym "pełnoprawnym" prezesem zostanie osoba, która wygra konkurs. Kim jest nowy p.o. prezesa i z kim będzie zarządzał spółką?
Orlen ma nowego tymczasowego prezesa Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/EastNews
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Minister Aktywów Państwowych powołał do zarządu Orlenu Witolda Literackiego. Jednocześnie rada nadzorcza powierzyła mu funkcję pełniącego obowiązki prezesa zarządu. Na tym samym posiedzeniu, z obecnego składu Rady Nadzorczej do Zarządu ORLEN na okres nie dłuższy niż 3 miesiące do czasu powołania członków Zarządu, oddelegowani zostali: Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka oraz Tomasz Zieliński.


Spółka podkreśla, że docelowo nowy zarząd Orlenu zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Uruchomione przez radę nadzorczą postępowanie kwalifikacyjne dotyczy prezesa, wiceprezesów i członków zarządu. Szczegółowe warunki stawiane kandydatkom i kandydatom zostaną opublikowane w Walentynki, czyli 14 lutego.

Kto teraz jest w zarządzie Orlenu?

Od 7 lutego 2024 r. zarząd spółki będzie pracować w składzie:

  • Witold Literacki, pełniący obowiązki Prezesa Zarządu
  • Kazimierz Mordaszewski, Członek Rady Nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu
  • Tomasz Sójka, Członek Rady Nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu
  • Józef Węgrecki, Członek Zarządu
  • Tomasz Zieliński, Członek Rady Nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu.

Wcześniej rada nadzorcza Orlenu odwołała ze składu zarządu Adama Buraka, Krzysztofa Nowickiego, Roberta Perkowskiego, Piotra Sabata oraz Iwonę Waksmundzką-Olejniczak.

Kim jest nowy tymczasowy prezes Orlenu?

Spółka pisze w komunikacie, że Witold Literacki jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Nauk Społecznych, który ukończył w 1994 roku oraz MBA w Lubelskiej Szkole Biznesu przy współpracy z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii w 2006 roku.

To ekspert w dziedzinie finansów i podatków, od wielu lat związany zawodowo z branżą paliwowo-energetyczną. Doświadczenie menadżerskie zdobywał zarówno w firmach zagranicznych, jak i polskich, w tym w PKN Orlen.

Z jego biogramu wynika, że w latach 2022 – 2023 pełnił funkcję dyrektora finansowego w spółce PERN. Wcześniej w latach 2020-2022 był zatrudniony jako dyrektor finansowy w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL-WZM. W latach 2008- 2020 był dyrektorem biura podatków w PKN Orlen. W latach 2007 - 2008 pełnił funkcję managera ds. podatkowych w RWS Stoen.

Wczoraj akcjonariusze Orlen zdecydowali też, że Rada Nadzorcza w nowym składzie będzie liczyła 10 osób. W dalszej kolejności wybrano członków rady zgłoszonych przez Skarb Państwa: Michała Gajdusa, Ewę Gąsiorek, Katarzynę Łobos, Kazimierza Mordaszewskiego, Mikołaja Pietrzaka, Ireneusza Sitarskiego, Tomasza Sójkę i Tomasza Zielińskiego.

Na wniosek Skarbu Państwa na przewodniczącego Rady Nadzorczej ORLEN wybrany został prof. Wojciech Popiołek, który funkcję tę obejmie 7 lutego.

Zarząd składa się z ekspertów

Czytając biogramy pozostałych członków tymczasowego zarządu Orlenu, trudno wątpić w ich profesjonalizm. Oprócz p.o. prezesa w zarządzie zasiądzie też Kazimierz Mordaszewski. W 1989 r. uzyskał uprawnienia radcy prawnego.

W 1990 roku zaangażował się w proces tworzenia nowych struktur bezpieczeństwa państwa, obejmując stanowisko dyrektora biura w Urzędzie Ochrony Państwa. Był charge d'affaires w Ambasadzie RP w ZEA, był też akredytowany w Katarze. W 2002 roku otworzył praktykę prawniczą.

W 2006 roku dołączył do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie do 2012 r. był dyrektorem Biura Prawnego, a od 2012 do 2015 roku Zastępcą Szefa Agencji. Obecnie pełni funkcję dyrektora departamentu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Tomasz Sójka to profesor nauk prawnych pracujący na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Adwokat specjalizuje się w prawie spółek, rynku kapitałowego i nowych technologii.

Tomasz Zieliński to ekspert sektora chemicznego z ponad 20-letnim stażem pracy na najwyższych stanowiskach menadżerskich, zarządczych oraz w obszarze naukowo-akademickim. Doświadczenie zawodowe budował m.in. w najważniejszych spółkach sektora chemicznego oraz rafineryjno- petrochemicznego w Polsce i Europie Środkowej. Od czerwca 2013 jest Prezesem Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.