Minister Aktywów Państwowych powołał do zarządu Orlenu Witolda Literackiego. Jednocześnie rada nadzorcza powierzyła mu funkcję pełniącego obowiązki prezesa zarządu. Na tym samym posiedzeniu, z obecnego składu Rady Nadzorczej do Zarządu ORLEN na okres nie dłuższy niż 3 miesiące do czasu powołania członków Zarządu, oddelegowani zostali: Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka oraz Tomasz Zieliński.
Spółka podkreśla, że docelowo nowy zarząd Orlenu zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Uruchomione przez radę nadzorczą postępowanie kwalifikacyjne dotyczy prezesa, wiceprezesów i członków zarządu. Szczegółowe warunki stawiane kandydatkom i kandydatom zostaną opublikowane w Walentynki, czyli 14 lutego.
Od 7 lutego 2024 r. zarząd spółki będzie pracować w składzie:
Wcześniej rada nadzorcza Orlenu odwołała ze składu zarządu Adama Buraka, Krzysztofa Nowickiego, Roberta Perkowskiego, Piotra Sabata oraz Iwonę Waksmundzką-Olejniczak.
Spółka pisze w komunikacie, że Witold Literacki jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Nauk Społecznych, który ukończył w 1994 roku oraz MBA w Lubelskiej Szkole Biznesu przy współpracy z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii w 2006 roku.
To ekspert w dziedzinie finansów i podatków, od wielu lat związany zawodowo z branżą paliwowo-energetyczną. Doświadczenie menadżerskie zdobywał zarówno w firmach zagranicznych, jak i polskich, w tym w PKN Orlen.
Z jego biogramu wynika, że w latach 2022 – 2023 pełnił funkcję dyrektora finansowego w spółce PERN. Wcześniej w latach 2020-2022 był zatrudniony jako dyrektor finansowy w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL-WZM. W latach 2008- 2020 był dyrektorem biura podatków w PKN Orlen. W latach 2007 - 2008 pełnił funkcję managera ds. podatkowych w RWS Stoen.
Wczoraj akcjonariusze Orlen zdecydowali też, że Rada Nadzorcza w nowym składzie będzie liczyła 10 osób. W dalszej kolejności wybrano członków rady zgłoszonych przez Skarb Państwa: Michała Gajdusa, Ewę Gąsiorek, Katarzynę Łobos, Kazimierza Mordaszewskiego, Mikołaja Pietrzaka, Ireneusza Sitarskiego, Tomasza Sójkę i Tomasza Zielińskiego.
Na wniosek Skarbu Państwa na przewodniczącego Rady Nadzorczej ORLEN wybrany został prof. Wojciech Popiołek, który funkcję tę obejmie 7 lutego.
Czytając biogramy pozostałych członków tymczasowego zarządu Orlenu, trudno wątpić w ich profesjonalizm. Oprócz p.o. prezesa w zarządzie zasiądzie też Kazimierz Mordaszewski. W 1989 r. uzyskał uprawnienia radcy prawnego.
W 1990 roku zaangażował się w proces tworzenia nowych struktur bezpieczeństwa państwa, obejmując stanowisko dyrektora biura w Urzędzie Ochrony Państwa. Był charge d'affaires w Ambasadzie RP w ZEA, był też akredytowany w Katarze. W 2002 roku otworzył praktykę prawniczą.
W 2006 roku dołączył do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie do 2012 r. był dyrektorem Biura Prawnego, a od 2012 do 2015 roku Zastępcą Szefa Agencji. Obecnie pełni funkcję dyrektora departamentu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Tomasz Sójka to profesor nauk prawnych pracujący na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Adwokat specjalizuje się w prawie spółek, rynku kapitałowego i nowych technologii.
Tomasz Zieliński to ekspert sektora chemicznego z ponad 20-letnim stażem pracy na najwyższych stanowiskach menadżerskich, zarządczych oraz w obszarze naukowo-akademickim. Doświadczenie zawodowe budował m.in. w najważniejszych spółkach sektora chemicznego oraz rafineryjno- petrochemicznego w Polsce i Europie Środkowej. Od czerwca 2013 jest Prezesem Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.