Nadzwyczajny popyt na mieszkania, które wielu ludzi kupuje w celach inwestycyjnych nie powinien dziwić. W Polsce brakuje innych form inwestowania. Bardzo trudno zarobić na przykład na lokatach bankowych. Analitycy wzięli pod lupę oprocentowanie lokat i piszą wręcz o jego erozji. W którym banku warto teraz ulokować oszczędności?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Początek roku nie przyniósł przełomu na rynku lokat bankowych. Ich oprocentowania nadal spadają, ale wolniej niż to miało miejsce w końcówce 2023 roku. W ciągu zaledwie ośmiu miesięcy zmniejszyły się o połowę: z 10 proc. do mniej niż 5 proc.
W ocenie ekspertów rankomat.pl kolejne miesiące będą stały pod znakiem dalszej erozji oprocentowania lokat, spowodowanej oczekiwanymi przez banki i rynek kolejnymi obniżkami stóp procentowych.
Eksperci rankomat.pl sprawdzili aktualnie obowiązujące oferty banków. Na najwyższe oprocentowanie lokat mogą obecnie liczyć klienci, którzy odłożą swoje pieniądze na pół roku lub rok. Nie brakuje również atrakcyjnych lokat i kont oszczędnościowych na okres 3–miesięczny.
– W środę Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na obowiązującym od października poziomie – główna stopa procentowa wynosi nadal 5,75 proc. Oprocentowanie depozytów bankowych od kilku miesięcy utrzymuje się na stałym poziomie – w grudniu było to średnio 4,4 proc. W styczniu mieliśmy do czynienia z drobnymi zmianami ofert, które ograniczały się do obniżenia oprocentowania o maksymalnie 0,25 p.p. – mówi Kamil Trembacz, ekspert ds. produktów finansowych w rankomat.pl.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Oprocentowanie systematycznie spada
Spadki oprocentowania lokat zaczęły się od końca drugiego kwartału 2023 roku – wynika z danych publikowanych przez NBP. O ile w pierwszej połowie roku banki oferowały oprocentowanie w wysokości nawet 10 proc., listopadzie 2023 roku oprocentowanie lokat miesięcznych wynosiło średnio 4,2 proc., dla lokat kwartalnych było to 4,4 proc., dla lokat półrocznych 5 proc. natomiast dla lokat rocznych 4,7 proc.
Jak wynika z najnowszego zestawienia NBP, w grudniu depozyty miesięczne były oprocentowane nieco wyżej niż miesiąc wcześniej – średnio 4,3 proc. W przypadku lokat z dłuższym terminem obserwujemy jednak kolejne – niewielkie, ale jednak spadki. Lokaty kwartalne były oprocentowane średnio na 4,3 proc., a depozyty kwartalne i roczne odpowiednio na 4,8 proc. i 4,6 proc.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
– Stopniowe, comiesięczne obniżki w bankach oraz zapowiadane rychłe obniżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach są jasnym sygnałem, że oprocentowanie lokat będzie nadal maleć. Dlatego, jeśli ktoś rozważa otwarcie nowego depozytu, to nie ma powodów, żeby ze swoją decyzją długo zwlekać – zauważa Kamil Trembacz.
Na realny zysk wciąż nie ma co liczyć
Depozyty bankowe to szansa na zabezpieczenie oszczędności przed utratą ich wartości, natomiast biorąc pod uwagę obecny wskaźnik inflacji, realny zysk wciąż jest na minusie. Przeciętne oprocentowanie lokat w grudniu wynosiło 4,4 proc., natomiast inflacja utrzymywała się na poziomie 6,2 proc.
Oznacza to, że realnie jest to strata na poziomie 2,3 proc. Jest to jednocześnie najlepszy wynik od początku 2021 roku, kiedy to inflacja wyniosła 2,6 proc., a oprocentowanie lokat oscylowało wokół 0,4 proc. W listopadzie strata była minimalnie wyższa (–2,6 proc.) natomiast w październiku realna strata wynosiła –2,4 proc. To wynik znacząco lepszy niż we wrześniu, kiedy na przeciętnej lokacie traciliśmy –3,5 proc.
Najlepsze oferty lokat i kont oszczędnościowych w lutym
Wśród ofert bankowych dostępnych w porównywarce rankomat.pl można znaleźć takie, które oferują ponadprzeciętne oprocentowanie. Najkorzystniejszą obecnie wydaje się Nest Lokata Witaj na 6 miesięcy z oprocentowaniem 7,1 proc. w skali roku.
Lokatę założymy razem z bezpłatnym rachunkiem bankowym. Jeśli wpłacimy na lokatę maksymalną kwotę, czyli 25 tys. zł, to po jej zakończeniu otrzymamy odsetki w wysokości około 720 zł (po odliczeniu podatku Belki).
W PKO S.A. na koncie oszczędnościowym na 5 miesięcy możemy zarobić 7 proc. w skali roku. Takie samo oprocentowanie na koncie oszczędnościowym na rok dla nowych klientów oferuje również mBank.