INNPoland_avatar

Pełno zmian w rozkładach jazdy PKP. Jeden pociąg pojedzie szybciej niż Luxtorpeda

Sebastian Luc-Lepianka

15 lutego 2024, 16:51 · 4 minuty czytania
W związku z pracami modernizacyjnymi linii kolejowych w rozkładzie jazdy 2023/2024 wejdzie w życie szereg zmian. Pierwsza wejdzie już niedługo i PKP zapowiada pięć dużych korekt, a dzięki jednej z nich ma zostać pobity blisko 90-letni rekord pociągu Luxtorpeda.


Pełno zmian w rozkładach jazdy PKP. Jeden pociąg pojedzie szybciej niż Luxtorpeda

Sebastian Luc-Lepianka
15 lutego 2024, 16:51 • 1 minuta czytania
W związku z pracami modernizacyjnymi linii kolejowych w rozkładzie jazdy 2023/2024 wejdzie w życie szereg zmian. Pierwsza wejdzie już niedługo i PKP zapowiada pięć dużych korekt, a dzięki jednej z nich ma zostać pobity blisko 90-letni rekord pociągu Luxtorpeda.
Zmiany wejdą w życie od 10 marca. Fot. Marek Bazak/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Już od 10 marca w rozkładach jazdy PKP pasażerowie zauważą wyraźne zmiany. Chociaż zwykle reagujemy alergicznie na takie informacje, mają być one z korzyścią dla czasu i komfortu podróży. W okresie wprowadzania korekty w rozkładzie do dyspozycji pasażerów będzie infolinia +48 22 322 22 22 oraz informatorzy mobilni, dostępni na największych dworcach w Polsce.


Skrócony czas podróży na wybranych trasach

Od 10 marca PKP Intercity wzbogaci się o 40 zmodernizowanych wagonów. Nowe wózki pozwalają im na poruszanie się z prędkością 160 km/h. Spółka zapowiada także, że mają być komfortowe dzięki sześciomiejscowym, klimatyzowanym przedziałom, gniazdkom elektrycznym, regulowanym fotelom oraz dostępem do bezprzewodowego Internetu.

PKP zapowiada następujące zmiany w czasie połączeń:

  • Kraków – Trójmiasto najszybciej w 4 godz. 52 min;
  • Warszawa – Gdańsk najszybciej w 2 godz. 29 min;
  • Warszawa – Poznań najszybciej w 2 godz. 29 min;
  • Lublin – Warszawa najszybciej w 1 godz. 45 min;
  • Bydgoszcz – Warszawa najszybciej w 2 godz. 56 min;
  • Warszawa – Zakopane najszybciej w 4 godz. 44 min;
  • Kraków – Zakopane najszybciej w 2 godz. 17 min;
  • Zakopane – Kraków najszybciej w 2 godz. 14 min.

"Tym samym zostanie pobity rekord Luxtorpedy, która podczas przejazdu testowego bez pasażerów na pokładzie pokonała trasę Kraków – Zakopane w czasie 2 godz. 18 min." – informuje spółka. Rekord pociągu Luxtorpeda nie został pobity od 1936 roku.

Marcowe zmiany PKP w Warszawie

W trakcie modernizacji Warszawskiego Węzła Kolejowego około 60 pociągów nadal będzie kierowane przez stację Warszawa Gdańska. Dotyczy to głównie kursów w kierunku wschodnim. Większość składów kategorii EIP i EIC oraz pociągi w kierunku zachodnim będą kursować przez Warszawę Centralną.

Wyjątkiem będzie okres od 3 do 8 czerwca. PKP zapowiada, że w związku z przełączaniem urządzeń sterowania ruchem kolejowym, konieczne będą znaczne ograniczenia w ruchu pociągów przez stację Warszawa Zachodnia. Odwołane wtedy będą dwie pary pociągów na trasie Warszawa – Łódź oraz para pociągów w połączeniu Warszawa – Kraków.

W te czerwcowe dni duża liczba pociągów ma jeździć przez stację Warszawa Gdańska.

Zmienione godziny odjazdów

Od 10 marca na wybranych trasach zmienią się godziny odjazdów.

"Z Lublina do Warszawy pociągi będą wyruszały w trasę 23 minuty po pełnej godzinie, co 1 lub 2 godziny. Natomiast pociągi Berlin Warszawa Express z Warszawy do Berlina przez Poznań będą wyjeżdżały do południa 31 minut po pełnej godzinie, co 2 godziny. Z Poznania do Warszawy składy odjadą 53 minuty po pełnej godzinie, co 2 godziny, od południa" – informuje PKP.

Wydłużony czas przejazdu

Wydłużeniu ulegnie czas przejazdu pociągów dalekobieżnych na odcinku Szczecin – Gdynia oraz Kołobrzeg – Gdynia. Podróż potrwa dłużej o ok. 15-20 minut ze względu na rozpoczęcie prac nad budową toru nr 2 na linii kolejowej 202 na odcinku Lębork-Słupsk.

Zastępcza komunikacja autobusowa

Od 6 maja do 8 czerwca br., z powodu remontu mostów na linii kolejowej nr 207, będzie wprowadzona przerwa w ruchu na odcinku Gardeja – Grudziądz. W związku z tym pociąg TLK 54102/45102 Flisak zostanie skierowany na trasę okrężną od Tczewa do Grudziądza przez Laskowice Pomorskie. W relacji Malbork – Grudziądz zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

PKP przypomina także, że dalej trwa prowadzenie modernizacji linii kolejowej 38 na odcinku Ełk Korsze. Przerwa w ruchu, obejmująca pociągi IC Mamry oraz IC Warmia, będzie wynagradzana zastępczą komunikacją autobusową na trasie Olsztyn Główny - Kętrzyn - Giżycko. Korekta rozkładu jazdy ma utrzymać trasę okrężną pociągów IC Rybak i TLK Biebrza przez Szczytno i Pisz.

Kontynuowane jest również wstrzymanie ruchu na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski Sandomierz. Autobusy komunikacji zastępczej pojadą za pociągi: IC San 13106/7 i 31106/7 (relacji Warszawa Gdańska – Przemyśl Główny – Warszawa Gdańska) oraz IC Witos 13104/5 i 31104/5 (relacji Warszawa Gdańska – Przemyśl Główny – Warszawa Gdańska).

Na linii nr 274 na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów nastąpi całkowita przerwa w ruchu w terminie 22 kwietnia – 4 czerwca, pociągi będą zatrzymywać się i zaczynać bieg w Janowicach Wielkich.  Między Jelenią Górą a tą miejscowością kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Zmiana obejmie:

  • TLK Karkonosze 16170/61170 (relacji Warszawa Wsch. – Jelenia Góra – Warszawa Wsch.), IC Pomorzanin 5600/6500 (relacji Gdynia – Jelenia Góra – Gdynia),
  • TLK Sudety 36102/63102 (relacji Kraków – Jelenia Góra – Kraków), TLK Szczeliniec 36106/63106 (relacji Kraków – Jelenia Góra – Kraków),
  • TLK Orzeszkowa 16100/61100 (relacji Warszawa Wsch. – Jelenia Góra – Warszawa Wsch.),
  • IC Matejko 60105/66104 (relacji Przemyśl/Wrocław – Jelenia Góra – Wrocław/Przemyśl).

Dla pociągu IC Śnieżka 1650/6150 (relacji Warszawa Wsch. – Szklarska Poręba Górna – Warszawa Wsch.), na odcinku Janowice Wielkie – Szklarska Poręba Górna, uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Natomiast pociągi EIP 1602/6102 relacji Warszawa Wsch. – Jelenia Góra – Warszawa Wsch. kursować będą w skróconej relacji do/z Wrocławia.

Problemy IC Chopin

Znane międzynarodowe połączenie kolejowe między Polską a Czechami zostało dotknięte zakłóceniami z powodu zamknięcia torów na odcinku Přerov - Hranice na Moravě. Decyzja ta skutkuje kierowaniem pociągów na alternatywne trasy, co wymusiło również zmiany w rozkładzie jazdy między Breclavem a Warszawą

Czytaj także: https://innpoland.pl/203528,pociag-chopin-relacji-warszawa-monachium-problem-z-biletami-i-objazdem