Wiosna będzie dobrą porą dla wielu mundurowych. Służby podległe MSWiA będą mogły liczyć na wzrost uposażeń średnio o 20 proc, jak zdradzają ministrowie resortu w mediach, a MON ma gotowy projekt nowelizacji dodatków za wieloletnią służbę. Niektórzy mundurowi będą mogli już otrzymać wyższe uposażenia już od połowy marca.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych, na antenie Radio ZET powiedział o podwyżkach uposażeń dla służb mundurowych. Wyższe wynagrodzenia mają przypaść w udziale służbom podległym Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane projekty nowelizacji dotyczących uposażeń. A tymczasem MON planuje dużą zmianę w zasadach przyznawania dodatków za wieloletnią służbę. Kto i ile dostanie?
Podwyżki dla służb mundurowych
Nowelizacje obejmą: policjantów, strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa i Straży Granicznej. Każdy z funkcjonariuszy ma otrzymać średnio 20 proc. podwyżki, dokładna kwota zależy od stopnia i funkcji. Są one zapisane w tegorocznej ustawie okołobudżetowej i będą wypłacane z wyrównaniem od 1 stycznia 2024, co potwierdził szef resortu MSWiA, Marcin Kierwiński na antenie Radio ZET.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Jak czytamy na Infor.pl, wzrost kwoty bazowej o 20 proc. w 2024 roku powoduje, że np. przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.
Wiceminister MSWiA, Wiesław Szczepański, przekazał PAP, że część z podwyższonych uposażeń zasadniczych dla policjantów została już wypłacona. Otrzymają oni jeszcze dodatki, których wysokość wynika z rozporządzeń będących przedmiotem uzgodnień.
Wedle informacji uzyskanych przez PAP, podwyżki mają być wypłacone od połowy marca do najpóźniej 1 kwietnia 2024 roku. Projekty rozporządzeń w sprawie zmian czekają m.in. na opinie resortów rodziny, pracy i polityki społecznej, a także finansów.
MON zmieni zasady dodatków dla żołnierzy
"Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało nowyprojekt dodatków za wieloletnią służbę w wojsku.
Nowy dodatek ma być wypłacany już od pierwszego roku służby i wyniesie 1 proc. uposażenia, a każdego roku ma rosnąć o 1 proc., do maksymalnej granicy 35 proc. Zmiany mają wejść w życie 1 kwietnia.
Obecnie taki dodatek wypłacany jest po trzech latach służby i wynosi 3 proc. uposażenia zasadniczego. Dodatek wzrasta po sześciu latach do 6 proc. i po 15 latach do 15 proc.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Rząd obiecywał podwyżki dla żołnierzy
Obietnica podwyżek dla budżetówki była jednym z elementów programu Koalicji Obywatelskiej. Na początku roku jednak nie było po nich śladu, a co więcej, uposażenia niektórych żołnierzy wręcz zmalały.
– Miały być podwyżki, a żołnierze, póki co, dostali mniejszy żołd, niż do tej pory. W wojsku płaci się z góry. To oznacza, że styczniowa pensja w porównaniu z grudniową była u mnie niższa o ponad 200 złotych. U innych podobnie – pisze w korespondencji do INNPoland.pl jeden z czytelników, żołnierz.
Projekt rozporządzenia przygotowany przez MON przewiduje podwyżki wynagrodzenia zasadniczego dla żołnierzy zawodowych. Zarobki żołnierzy wylicza się w sposób niezwykle skomplikowany. Jest tam mnóstwo zmiennych, dodatków, wyrównań. Podstawą jest kwota bazowa, czyli baza obliczeń.
Więcej o tym, jak się wylicza zarobki żołnierzy i jaką mają sytuację, przeczytacie w INNPoland.