Węgiel, keczup, kiełbasa i oczywiście piwo to nieodłączne elementy każdej udanej imprezy grillowej. Analizując dane z popularnej aplikacji Listonic, możemy zauważyć, że sezon grillowy w Polsce rozpoczyna się już w kwietniu i trwa aż do września. Polacy kochają lokalne produkty, ale niestety niektóre z nich często kosztują majątek.
Reklama.
Reklama.
Według danych CMR wzrost zainteresowania grillowymi produktami w Polsce przed majówką może sięgać nawet czterokrotnie w porównaniu do miesięcy poprzedzających sezon. To wyraźnie pokazuje, jak istotną rolę grillowanie odgrywa w polskiej kulturze kulinarnej.
Grill na majówkę 2024 – ulubione produkty Polaków
Podczas gdy wybór mięsnych produktów na grillu dla Polaków jest często jasno określony, w przypadku wegetariańskich odpowiedników zazwyczaj decydują się na to, co znajdą w sklepie. Świadczyć o tym może wzrost popularności na listach zakupów ogólnej frazy "wege na grilla".
W Polsce sezon grillowy to nie tylko czas dla mięsożerców. Coraz więcej osób decyduje się na wegetariańskie alternatywy podczas przygotowywania potraw na grillu. Jednakże, w przeciwieństwie do tradycyjnych mięsnych produktów, wybór wegetariańskich dań na grillu często zależy od dostępności w sklepach.
Analizując trendy zakupowe na aplikacji Listonic, można zauważyć wzrost popularności frazy "wege na grilla". To świadczy o rosnącym zainteresowaniu Polaków wegetariańskimi produktami na grillu oraz o ich chęci eksperymentowania z różnymi smakami i konsystencjami.
Jeśli chodzi o sosy, które najlepiej pasują do potraw z grilla, Polacy mają swoje jasne preferencje. Tuż przed majówką największym zainteresowaniem cieszy się klasyczny keczup, ale na listach zakupów częściej pojawiają się także majonez oraz musztarda.
Według badań przeprowadzonych przez aplikację "Moja Gazetka", aż 45,3 proc. respondentów wybiera zarówno tradycyjne sosy, jak i nowości na rynku.
Wśród najpopularniejszych marek znajdują się Pudliszki, Roleski, Madero, Heinz oraz Kotin, a największym zainteresowaniem wśród nowości produktowych cieszą się musztardy smakowe, sosy ostre, sosy z dodatkiem owoców oraz sosy lekkie.
Napoje na grilla – piwno nadal na szczycie
Kiedy nadchodzi sezon grillowy, nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich jest piwo. To właśnie ono wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością wśród alkoholi podczas grillowania, notując wyraźny wzrost popularności od kwietnia do września.
Dane opublikowane przez CMR wyraźnie pokazują, że podczas majówki w 2023 roku najczęściej wybieranymi markami były Żubr oraz Tyskie. Jednakże, konsumenci również chętnie sięgali po Harnasia, Tatę, Żywiec oraz inne klasyczne polskie piwa.
W ubiegłym roku Polacy wykazywali pewne preferencje odnośnie rodzaju piwa podczas grillowania. Choć piwa smakowe nie cieszyły się tak dużym zainteresowaniem jak te tradycyjne, to jednak coraz częściej sięgano po piwa bezalkoholowe. Widać więc, że świadomość zdrowego stylu życia i troska o dobór napojów niealkoholowych zyskują na popularności również podczas grillowania.