Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2024 roku wzrosły rok do roku o 2,4 proc.
To oznacza, że średnio, w porównaniu z kwietniem poprzedniego roku, ceny wzrosły o tę wartość. Ponadto, w porównaniu z poprzednim miesiącem, ceny w kwietniu wzrosły o 1,1 proc.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce, z których wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2024 roku wzrosły w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Wyższą inflację odnotowano również w porównaniu z poprzednim miesiącem. Co to oznacza dla polskiej gospodarki i konsumentów?
Według danych GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2024 roku wzrosły o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Warto zauważyć, że wzrost cen usług był znacznie wyższy niż wzrost cen towarów, sięgając 6,2 proc., podczas gdy ceny towarów wzrosły o 1,1 proc.
Według raportu GUS, w porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku, ceny w niektórych sektorach wzrosły znacząco. Największy wzrost cen odnotowano w sektorze restauracji i hoteli, gdzie ceny wzrosły o 8,3 proc. Cena wynajem mieszkania również zanotowała wzrost o 1,5 proc., a żywność o 1,4 proc.
Wzrost cen w wymienionych sektorach miał istotny wpływ na ogólny wskaźnik inflacji. GUS podkreśla, że podniesienie cen w restauracjach i hotelach o 8,3 proc. przyczyniło się do wzrostu wskaźnika inflacji o 0,45 punktu procentowego.
Podobnie, wzrost cen mieszkań o 1,5 proc. i żywności o 1,4 proc. podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,38 punktu procentowego i 0,37 punktu procentowego.
Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują na trudną sytuację związana z inflacją, przewidując dalszy wzrost cen w najbliższych miesiącach. Szczególnie dotkliwe zmiany obserwuje się w sektorach żywności, paliw oraz usług, co może mieć istotne konsekwencje dla polskiej gospodarki i konsumentów.
Według ekspertów wzrost inflacji w kwietniu jest m.in. efektem powrotu do standardowej stawki VAT oraz wzrostu cen żywności i paliw. Te czynniki wpływają na ogólny koszt życia, co może być szczególnie odczuwalne dla osób o niższych dochodach.
Analitycy ostrzegają, że wzrost inflacji może być trudny do zatrzymania w najbliższych miesiącach. Szacują, że inflacja bazowa spadła z 4,6 do 4,0 proc. w kwietniu, jednakże nadal przewidują jej dalszy wzrost. Istnieje obawa, że kwiecień był jedynie momentem przejściowym, a kolejne miesiące mogą przynieść stabilizację na wyższym poziomie inflacji.