INNPoland_avatar

Polska z dużym sukcesem w kosmosie. Ta firma kluczem do zbadania sekretów planet

Sebastian Luc-Lepianka

16 czerwca 2024, 07:57 · 3 minuty czytania
Firmy polskiego sektora kosmicznego zyskują coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała kontrakt z firmą Sener Polska, która odegra kluczową rolę w misji Ariel, poszukującej planet poza naszym Układem Słonecznym. Tak nasze firmy podbijają kosmiczny rynek.


Polska z dużym sukcesem w kosmosie. Ta firma kluczem do zbadania sekretów planet

Sebastian Luc-Lepianka
16 czerwca 2024, 07:57 • 1 minuta czytania
Firmy polskiego sektora kosmicznego zyskują coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała kontrakt z firmą Sener Polska, która odegra kluczową rolę w misji Ariel, poszukującej planet poza naszym Układem Słonecznym. Tak nasze firmy podbijają kosmiczny rynek.
Sukces Sener Polska w ESA. Fot. Koen van Weel/Hollandse Hoogte/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Według danych Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, w trakcie dziesięciu lat członkostwa w ESA polskie podmioty zrealizowały kontrakty na ponad sto milionów euro, z czego 150 firm bezpośrednio pozyskiwało kontrakty od agencji, a drugie tyle miało w nie wkład jako podwykonawcy. Jedną z takich jest Sener Polska, we współpracy z firmą matką Sener Aeroespacial. Otrzyma pozycję koordynatora projektu jednej z najważniejszych misji Europejskiej Agencji Kosmicznej.


Misja Ariel

Głównym celem misji Ariel jest badanie tzw. egzoplanet, czyli planet znajdujących się poza Układem Słonecznym. Jej sercem będzie stanowił teleskop i instrumenty badawcze na sondzie Ariel. Naukowcy chcą w ten sposób zdobyć informacje umożliwiające zbadanie genezy i ewolucji ciał niebieskich. Będzie badać także Wenus i Marsa w naszym Układzie Słonecznym. Start misji zaplanowany jest na 2029 rok.

Sener Polska odpowiedzialna jest za opracowanie oraz wykonanie testów instrumentu Medium Gain Antenna (MGAMA), czyli Anteny Średniego Zysku. Umożliwi ona przesyłanie informacji pomiędzy satelitą a Ziemią. Spółka odpowiada za dostarczenie modeli lotnych tego instrumentu, czyli ostatecznych wersji urządzeń, które polecą w kosmos jako część sondy Ariel.

Współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną przy jej najważniejszych misjach to efekt długoterminowych działań w zakresie rozwoju zespołu i inwestycji w nowe technologie. Przejmując odpowiedzialność za całe systemy, tak jak w przypadku Ariel, rozwijamy umiejętności zarządzania złożonymi projektami i kontrolowania jakości. Ten postęp umacnia naszą pozycję jako cenionego partnera w dziedzinie projektów kosmicznych, a zdolność do tworzenia kompleksowych systemów otwiera drzwi do przyszłych, jeszcze bardziej zaawansowanych przedsięwzięć Beatriz Perezdyrektor generalna Sener Polska

Pracujący nad MGAMA zespół stoi też przed wyzwaniem: urządzenie, które będzie ciągle wystawione na promieniowanie słoneczne, musi być wytrzymałe na wysokie temperatury. Co więcej, na aktualnym etapie projektu zakłada się, że obciążenie podczas startu może być równie wymagające dla podsystemu elektronicznego, jak i dla samej anteny, co należy uwzględnić podczas fazy projektowania. Sener Polska w projekcie zajmuje się m.in. zagadnieniami systemowymi, zarządzaniem jakością, a także integracją systemu oraz testami modelu lotnego. Prace nad projektem mają potrwać do marca 2026 roku.

– Obecnie Medium Gain Antenna znajduje się w fazie projektu wstępnego. W drugiej połowie maja osiągnęliśmy kamień milowy podsumowujący ten etap, tak zwany PDR, czyli Preliminary Design Review. Dostarczenie modeli lotnych zaplanowane jest na marzec 2026. Poprzedzone będzie wykonaniem kampanii testowej, a jeszcze wcześniej dostarczeniem modeli inżynieryjnych poszczególnych podsystemów – wskazuje Katarzyna Okulska-Gawlik, Project Manager projektu Ariel w Sener Polska.

Polskie firmy w sektorze kosmicznym

Dziś Polacy biorą udział w ponad połowie kluczowych misji ESA, a w bazie przetargowej agencji zarejestrowane jest ponad 400 polskich firm. Firmy pozyskujące większe kontrakty mają duży wpływ na rozwój całego sektora kosmicznego, stawiając na długotrwałe partnerstwa z lokalnymi przedsiębiorstwami. Jak podaje Sener, tylko w 2023 roku spółka współpracowała z 84 polskimi firmami.

Początkowo istotną rolę w realizacji kontraktów z ramienia ESA w Polsce odgrywały programy wsparcia, takie jak Polish Incentive Scheme, realizowany od 2012 do 2019 roku, jednak po jego zakończeniu polskie podmioty musiały konkurować w przetargach na równi z innymi członkami Agencji.

Czym jest Sener Polska?

Sener Polska jest firmą inżynierii kosmicznej i częścią działającej w ponad 50 krajach grupy Sener. Warszawski oddział firmy rozpoczął swoją działalność w 2006 roku, a od 2012 specjalizuje się wyłącznie w projektach sektora kosmicznego.  Sener Polska odpowiada za projektowanie, budowę, testy oraz montaż urządzeń dla misji największych, międzynarodowych organizacji kosmicznych: ESA, NASA, ESO oraz integratorów, m.in. Airbus oraz OHB. Firma bierze udział w kluczowych misjach naukowych, takich jak: JUICE, Euclid, Athena, PROBA-3, e.Deorbit, ExoMars, ELT oraz przedsięwzięciach komercyjnych, jak IBDM.

Czytaj także: https://innpoland.pl/206648,choroba-dekompresyjna-na-iss-nasa-wyjasnia-tajemniczy-sygnal-ze-stacji