Pracy w Polsce nie brakuje i potwierdzają to niedawne informacje przekazane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Stopa bezrobocia spadła bardzo nisko i pobiła jeden rekord. Wciąż w tym aspekcie jest jednak wiele do zrobienia, żeby móc zacząć myśleć o najniższym wyniku w historii naszego kraju.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W tle sprawy masowych zwolnień w PKP Cargo Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza dobre informacje. Od pięciu miesięcy notowano pozytywny trend obniżki stopy bezrobocia. Na początku lipca resort pracy ujawnił informacje na temat aktualnego stanu zatrudnienia w Polsce.
Jeszcze w maju 2024 roku poziom bezrobocia w Polsce wynosił 5 proc. w ujęciu rocznym, co stanowiło tendencję spadkową w porównaniu z wynikami z kwietnia. Wtedy odnotowano 5,1 proc. bezrobocia. Jak informował Główny Urząd Statystyczny, w urzędach pracy rejestrowano mniej nowych osób bez pracy. Sama stopa bezrobocia była także niższa niż przed rokiem.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Resort pracy ma dobre wiadomości. Bezrobocie spadło do rekordowego poziomu
Na stronie rządowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej pojawiła się informacja, że poziom bezrobocia w czerwcu 2024 roku jest najniższy od 1990 roku – wyniósł 4,9 proc. Ostatni tak dobry wynik zanotowano tylko pod koniec sierpnia 1990 roku.
Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki pod koniec czerwca 2024 roku w urzędach pracy było zarejestrowanych 763,7 tys. osób bez pracy. Taki rezultat jest lepszy od poprzedniego miesiąca. Wtedy wynik był wyższy o 12,9 tys. osób. Natomiast w porównaniu z analogicznym okresem – czerwcem 2023 roku – zarejestrowanych bezrobotnych było o 19,8 tys. więcej.
Wyniki odnotowane przez resort pracy mogą budzić optymizm. Szczególnie, kiedy weźmie się pod uwagę, w jak trudnym momencie historycznym znajduje się aktualnie nasza gospodarka. Dobrą wiadomością jest to, że ani pandemia, ani inflacji, ani tocząca się za granicą wojna nie wyrządziły przedsiębiorcom i rynkowi pracy dużych szkód.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Kiedy bezrobocie w Polsce będzie najniższe w historii? Kolejne rekordy czekają na pobicie
Aktualny stan zatrudnienia w Polsce nie jest jednak najlepszy w historii. Trzeba też przy tym zaznaczyć, że do pobicia rekordu wciąż sporo brakuje. Najlepszy wynik pod kątem najniższej stopy bezrobocia odnotowano w lipcu w 1990 roku. Wtedy zarejestrowanych było 699 tys. osób.
Odnotowując kolejne, pozytywne wyniki, Polska umacnia swoją pozycję w Europejskiej czołówce. Dowodzą tego m.in. badania Eurostatu. Zgodnie z wytycznymi wyznaczonymi przez analityków, bezrobocie w Polsce utrzymuje się na poziomie 3 proc.
Natomiast w Unii Europejskiej ten wynik to 6 proc. a w strefie euro 6,4 proc. Według danych z maja, Polska zajmuje drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w Unii Europejskiej, zaraz po Czechach, które zanotowały wynik 2,7 proc.