Meta wprowadziła cenzurę na Instagramie po zabójstwie przywódcy Hamasu.
Meta wprowadziła cenzurę na Instagramie po zabójstwie przywódcy Hamasu. Fot. AA/ABACA/Abaca/East News
Reklama.

Zakaz i blokada zostały nadane w piątek 2 sierpnia z uprawnień tureckiego Urzędu ds. Technologii Informacyjnych i Komunikacji (BTK). Użytkownicy w Turcji utracą dostęp do Instagrama, ale nie do innych platform Mety, jak Facebook. Instagram jest jednak najpopularniejszym serwisem w tym kraju. Decyzja wiąże się z Palestyną i cenzurą wprowadzoną przez Metę.

Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.

Zakaz Instagrama w Turcji

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej BTK napisano, że "dostęp do instagram.com został zablokowany decyzją Urzędu ds. Technologii Informacyjnych i Komunikacji z dnia 08.02.2024 r. o numerze 490.05.01.2024.-608903". Decyzja o zamknięciu z urzędu została skierowana do sądu, który swoje zdanie ma zabrać jeszcze dzisiaj, jak informuje sieć telewizyjna CNBC.

Turcja jest piątym krajem z największą liczbą użytkowników Instagrama na świecie, 57,1 miliona. Sam Instagram na całym świecie ma ponad 2 miliardy aktywnych użytkowników. 

Prezydencja BTK podjęła tę decyzję ze względu na przeszkody nałożone na posty dotyczące Palestyny ​​oraz po zabójstwie Ismaila Haniye, politycznego przywódcy Hamasu, odpowiedzialnego za rozmowy pokojowe na linii Hamas-Izrael. Meta wprowadziła ograniczenie publikowania wiadomości związanych z Haniye.

Turecki dyrektor ds. komunikacji Fahrettin Altun opublikował oświadczenie, potępiając cenzurę Mety.

Zdecydowanie potępiam platformę mediów społecznościowych Instagram, która uniemożliwia ludziom publikowanie wiadomości z kondolencjami z powodu męczeństwa Haniye bez podania jakiegokolwiek uzasadnienia. To oczywista próba cenzury. Będziemy nadal bronić wolności słowa przed tymi platformami, które wielokrotnie pokazały, że służą globalnemu systemowi wyzysku i niesprawiedliwości

Fahrettin Altun

Dyrektor ds. komunikacji, Turcja

Zabójstwo Ismaila Haniye

O zabójstwie 62-letniego Ismaela Hanijja poinformowały irańskie media, na podstawie informacji od Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Hamas potwierdził te doniesienia.

Hanija stał na czele tej organizacji od wielu lat. W jej szeregi wstąpił jeszcze w latach 80., po czym szybko wspinał się na kolejne szczeble. Czyniło go to priorytetowym celem na listach Izraela.

Polityczny lider Hamasu miał przebywać w Katarze. Tam również brał udział w rozmowach pokojowych, które organizowali Egipcjanie i Katarczycy. Ich celem było zawieszenie broni na Bliskim Wschodzie, a także dwustronne uwolnienie zakładników. Z przekazywanych przez Hamas informacji wynika, że lider Hamasu zginął wraz ze swoim ochroniarzem podczas nalotu zorganizowanego przez Izrael. Polityk miał zostać zabity "w syjonistycznym ataku lotniczym na jego rezydencję w Teheranie, po tym, jak brał udział w inauguracji nowego prezydenta Iranu". Został męczennikiem.

Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

"Hamas ogłasza wielkiemu narodowi palestyńskiemu, narodom arabskim i islamskim oraz wszystkim wolnym ludziom świata, że ​​jego brat, przywódca Ismail Hanijja, jest męczennikiem" – podkreślono w komunikacie. Choć Izrael nie wydał oficjalnego oświadczenia ws. śmierci Henijja, to szef tamtejszego ministerstwa dziedzictwa Amichai Eliyahu opublikował wymowny wpis w mediach społecznościowych. "To jest właściwy sposób oczyszczenia świata z tego brudu. Żadnych więcej wyimaginowanych porozumień o pokoju/kapitulacji, żadnego miłosierdzia dla tych śmiertelników" – pisał. "Śmierć Hanijja czyni świat trochę lepszym" – zaznaczył.

Czytaj także: