Dla pewnej grupy emerytów przygotowano specjalne świadczenie. Wypłaca je MSWiA, a żeby je dostać, należy wykazać się odpowiednim stażem pracy. Do odebrania jest ponad 3 tys. złotych w skali roku. Pieniądze są wypłacane do 15. dnia miesiąca.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Dodatkowe pieniądze do emerytury są wypłacane przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dodatek wprowadzono na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 roku.
Świadczenie przysługuje dwóm grupom zawodowym. Wysokość dodatku do emerytury może wynieść ponad 3 tys. złotych, przy podsumowaniu wypłat w skali roku. Kluczowym aspektem w wyliczaniu wartości comiesięcznych przelewów dla seniora, jest staż.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Kto może dostać dodatkowe pieniądze do emerytury?
Ponadwymiarowe środki do emerytury są wypłacane w ramach świadczenia ratowniczego. Pieniądze mogą być przesyłane strażakom ochotnikom lub ratownikom górskim. Do uzyskania praw do dodatkowych pieniędzy konieczne jest udowodnienie odpowiednio długiego stażu.
Pieniądze zostaną wypłacone mężczyznom, którzy mają przepracowane 25 lat w jednym z wymienionych zawodów. Powinni również udowodnić, że brali bezpośredni udział w akcjach ratowniczych przynajmniej raz w roku.
Wobec ratowniczek górskich i strażaczek ochotniczek prawo do uzyskania dodatkowego świadczenia powstaje w przypadku przepracowania 20 lat. Kobiety również powinny udowodnić uczestnictwo w akcjach ratowniczych minimum raz w roku.
Jak złożyć wniosek o przyznanie dodatkowego świadczenia?
Na początek potrzebny jest dokument potwierdzający uczestnictwo w akcjach ratowniczych. Żeby pismo było ważne, konieczne jest zebranie podpisów przynajmniej trzech osób. Jedna z nich ma mieć za sobą okres pełnienia funkcji publicznych lub okres zatrudnienia w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej.
Ważny jest też czas pracy osoby składającej podpis. Ma chociaż częściowo nakładać się z okresem, w którym starający się o przyznanie świadczenia ratowniczego uczestniczył w akcjach.
Później sygnowany dokument należy zgłosić do komendanta powiatowego lub komendanta powiatowego albo miejskiego Państwowej Straży Pożarnej – właściwego dla miejsca zamieszkania osoby wnioskującej.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Ile pieniędzy można otrzymać w ramach dodatkowego świadczenia?
W ramach świadczenia ratowniczego można otrzymać dodatek do emerytury w wymiarze 258 zł. Obecna stawka obowiązuje od marca 2024 r. do końca lutego 2025 r. Oznacza to, że przez cały rok świadczeniobiorca może otrzymać 3096 zł.
Wypłaty dodatku do emerytury są przekazywane przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do 15. dnia każdego miesiąca. Ponadto raz przyznane świadczenie ratownicze jest wypłacane dożywotnio i bez względu na wysokość emerytury zasadniczej.