Korzystając z nowego druku uruchomionego na platformie PUE/eZUS, już teraz możemy ubiegać się o wakacje od ZUS-u. Miesięczna ulga nie przysługuje jednak każdemu i nie dotyczy wszystkich składek.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Od 1 listopada możemy już składać na platformie PUE/eZUS wniosek o miesięczną ulgę składkową. Od teraz będzie przysługiwała na jeden miesiąc w roku kalendarzowym. Wniosek zawsze musi być składany na kolejny miesiąc. Oznacza to, że składając go w listopadzie, będziemy mieli możliwość skorzystania z wakacji od składek ZUS jeszcze w tym roku.
Jakich składek możemy nie płacić przez miesiąc?
Ulga obejmuje wybrane składki opłacane co miesiąc przez przedsiębiorców. Po rozpatrzeniu wniosku będziemy przez miesiąc zwolnieni z płatności na:
Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe;
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe;
Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – jeśli je opłacamy.
Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę. Składki za miesiąc, na który uzyskamy zwolnienie, zostaną sfinansowane z budżetu państwa.
Czytaj także:
Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać wakacje od ZUS?
Aby skorzystać z nowej ulgi, przed złożeniem wniosku należy spełniać konkretne wymagania. Dotyczą wcześniejszych warunków ubezpieczenia, rodzaju działalności gospodarczej i nie tylko:
Jako osoba ubezpieczona podlegałeś choć jeden dzień (dobrowolnie albo obowiązkowo) ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składasz wniosek.
W miesiącu przed złożeniem wniosku miałeś zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego, rentowych, wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego do 10 ubezpieczonych (w tym siebie).
Jako osoba ubezpieczona w poprzednim roku oraz w roku, w którym składasz wniosek (do dnia złożenia wniosku) nie prowadziłeś pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku rozpoczęcia działalności lub rok wcześniej wykonywałeś w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności, które wchodzą w zakres twojej działalności.
W ostatnich dwóch latach przed rokiem, w którym składasz wniosek, nie miałeś przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub co najmniej w jednym roku z dwóch ostatnich lat poprzedzających ten rok twój roczny przychód z tej działalności nie przekraczał równowartości w złotych 2 milionów euro.
Zwolnienie z opłacenia składek stanowi pomoc de minimis. Co to oznacza? To, że kwota pomocy publicznej otrzymanej w okresie 3 minionych lat nie może przekroczyć 300 tys. euro.
Dlatego jeśli chcesz skorzystać z wakacji składkowych musisz mieć niewykorzystany limit pomocy de minimis co najmniej w wysokości sumy składek na ubezpieczenia społeczne, z których chcesz dostać zwolnienie.
O ulgę mogą się ubiegać również wspólnicy spółek cywilnych.
Jak i w jakim terminie składać wniosek?
Aby skorzystać z wakacji składkowych, należy złożyć wniosek. Możesz to zrobić wyłącznie w formie elektronicznej, korzystając z profilu płatnika na platformie PUE/eZUS.
Wniosek może być składany jedynie w miesiącu poprzedzającym ten, za który chcesz uzyskać zwolnienie z płacenia składek. Oznacza to, że jeżeli chcesz skorzystać z ulgi jeszcze w tym roku, musisz złożyć wniosek RWS jeszcze w tym roku. Grudzień jest pierwszym miesiącem, za który może nam przysługiwać ulga.
Czytaj także:
A z czego nie zwalnia nas miesięczna ulga?
Przedsiębiorcy będą nie tylko zobowiązani do składania terminowo dokumentów rozliczeniowych, ale i płacenia wybranych składek. Wakacje dotyczą bowiem składek na ubezpieczenia społeczne samego przedsiębiorcy. Nie może on uzyskać zwolnienia ze składek, które opłaca za pracowników, współpracowników i zleceniobiorców.
Dodatkowo w czasie wakacji ZUS przedsiębiorca będzie musiał opłacić składkę zdrowotną.