Wnioski o pieniądze z programu Dobry Start można składać już od dwóch miesięcy. Dotychczas ZUS przelał z tego tytułu 1 miliard złotych. Budżet przeznaczony na wypłaty jeszcze się nie skończył. Jednak czasu, aby złożyć wniosek i otrzymać pieniądze z programu Dobry Start, jest coraz mniej.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Korzystając z programu Dobry Start, rodzice mają możliwość uzyskać raz w roku środki na wyprawkę szkolną. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca pieniądze, na przykład na zakup:
podręczników,
zeszytów,
przyborów szkolnych.
Ze świadczenia można skorzystać po jednym razie na każde dziecko, które uczy się w szkole i jest w wieku od 7 do 20 lat. Natomiast jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24 roku życia.
Jak poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Paweł Żebrowski, państwowa jednostka wypłaciła już ponad 4 miliony świadczeń na wyprawki szkolne. Osoby, które złożyły wnioski, otrzymały dotychczas łącznie ponad 1,1 mld zł.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Do kiedy można złożyć wniosek o przyznanie wyprawki z ZUS?
Nabory wniosków do wypłaty środków z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozpoczęły się 1 lipca 2024 roku. Można je składać aż do końca listopada. Złożenie dokumentów po przekroczeniu tej daty będzie możliwe tylko w takich sytuacjach, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności.
Wnioski o wyprawkę szkolną można składać za pośrednictwem aplikacji mZUS. Można ją pobrać z poziomu Google Play i Apple Store. Żeby skorzystać ze wszystkich funkcji programu, trzeba sparować aplikację mobilną ZUS ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Rodzice lub opiekunowie prawni, którzy nie mają konta na PUE ZUS,mogą wykorzystać do złożenia wniosku bankowość elektroniczną albo portal Emp@tia.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Kto może złożyć wniosek o świadczenie w ramach programu Dobry Start?
Wniosek o pieniądze z programu Dobry Start mogą złożyć rodzice, a także opiekunowie faktyczni i prawni dziecka. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przekazać środki osobie uczącej się, czyli pełnoletniemu uczniowi, który nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ nie żyją lub ma od nich ustalone alimenty.
O wypłatę pieniędzy z programu Dobry Start może także ubiegać się osoba usamodzielniona. Są to osoby, które opuszczają rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą albo regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną.
Celem świadczenia Dobry Start jest także wsparcie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej, a także osobom usamodzielnianym, które opuszczają pieczę zastępczą.