INNPoland_avatar

ZUS przelewa 300 zł dodatku do emerytury co miesiąc. Świadczenie można dziedziczyć

Marcin Gościński

09 lipca 2024, 15:29 · 3 minuty czytania
Twoja emerytura może być wyższa nawet o kilkaset złotych. Musisz jednak zaliczać się do uprzywilejowanej tą możliwością grupy społecznej. Później wystarczy złożyć właściwy wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odebrać pieniądze.


ZUS przelewa 300 zł dodatku do emerytury co miesiąc. Świadczenie można dziedziczyć

Marcin Gościński
09 lipca 2024, 15:29 • 1 minuta czytania
Twoja emerytura może być wyższa nawet o kilkaset złotych. Musisz jednak zaliczać się do uprzywilejowanej tą możliwością grupy społecznej. Później wystarczy złożyć właściwy wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odebrać pieniądze.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca kilkaset złotych dodatku do emerytury. Sprawdź, czy zaliczasz się do grona beneficjentów Bartlomiej Magierowski/eastnews.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W ramach ryczałtu energetycznego Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przelewać co miesiąc dodatkowe kilkaset złotych. Świadczenie przysługuje pewnym grupom osób, a jego dokładna wartość jest co roku waloryzowana. Kolejna podwyżka ma nastąpić w następnym roku.


Celem ryczałtu energetycznego jest ułatwienie codziennego funkcjonowania wybranym grupom społecznym. Dzięki temu możliwe jest obniżenie kosztów życia, które są związane z opłatami niezbędnymi do zaspokojenia potrzeb dotyczących energii – elektrycznej, cieplnej, czy gazowej.

Kto może skorzystać z dodatku do emerytury?

Grupa osób, które są uprawnione do skorzystania z dodatku do emerytury, uwzględnia przede wszystkim tych, którzy są związani ze służbą wojskową. Wśród beneficjentów świadczenia znajdują się kombatanci, a także wdowy i wdowcy.

Dokładna lista osób uprawnionych do pobierania dodatkowego świadczenia od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prezentuje się następująco. Są to grupy społeczne takie jak:

  • kombatanci,
  • żołnierze zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych,
  • wdowy i wdowcy – emerycie i renciści pozostali po kombatantach i innych osobach uprawnionych,
  • wdowy po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, pobierających emeryturę albo rentę.

Ile dokładnie wynosi dodatek do emerytury od ZUS?

Ryczałt energetyczny, który stanowi dodatek do świadczenia od ZUS podlega corocznej waloryzacji. Jego wartość jest ogłaszana w formule komunikatu szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" . Aktualnie wysokość ryczałtu energetycznego wynosi 299,82 złote.

Warto przy tym podkreślić, że szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Polsce wydaje ogłoszenie do siódmego dnia roboczego lutego w każdym roku. Ryczałt o wartości 299,82 złotych obowiązuje od 1 marca 2024 roku aż do 28 lutego 2025 roku.

Jak ubiegać się o dodatek od ZUS?

Żeby uzyskać dodatek od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Właściwy formularz jest sygnowany oznaczeniem ZUS-ERK. Dokument udostępniono w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także na oficjalnej stronie www.zus.pl.

Do uzyskania pozytywnej decyzji ZUS niezbędna jest weryfikacja szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ma w niej stwierdzić okresy działalności kombatanckiej lub represji w przypadku kombatantów i osób represjonowanych, a także uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie w przypadku wdów lub wdowców.

Wnioskodawca powinien także złożyć zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, z potwierdzeniem okresu i rodzaju przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej (dotyczy to żołnierzy przymusowo zatrudnionych), a także zaświadczenie właściwego organu wojskowego, jeśli wnioskodawcą są wdowy po żołnierzach przymusowo zatrudnionych.

Warto wiedzieć, że wniosek o przyznanie dodatkowych kilkuset złotych – ryczałtu energetycznego można złożyć w każdym czasie.

Czytaj także: https://innpoland.pl/207200,oszusci-wyludzaja-dane-na-pracownika-banku-uwazaj-z-kim-rozmawiasz